Tag 'Týden kultury'

• Velký kulturní pátek. Trochu smutníme, protože dnes vše končí. A třeba nekončí, uvidíme. Ponořme se tedy i dnes naplno do programu, vždyť závěr je ještě daleko a kulturní opona se zatím jen lehce třepotá někde vysoko v oblacích nad střechou naší školy.

Od osmi hodin Michael Přenosil - Soundtracky aneb Těžký život skladatele filmové hudby. Co dokáže filmová hudba? S čím se skladatel filmové hudby při své tvorbě potýká? Je těžké zůstat v postavení skladatele v rovině jedinečnosti? O tom jsme diskutovali s naším profesorem Michaelem Přenosilem.

• Dnešní první zvonění zahájilo přednášku Jana Pimpera, novináře, hudebníka, fotografa a filmového fandy. Téma přednášky: Jak pokleslé a brakové žánry zasáhly do dějin kinematografie. Zpočátku se nám zdá, že spolu s tématem vplouváme do mělčích kulturních vod. Ovšem všechno je tak trochu jinak. Všechno je totiž vždycky tak trochu jinak. Janova informačně bohatá a moc zajímavá přednáška nás všechny zaujala, a navíc dokonale předznamenala následující umělecký filmový majstrštyk.

• Od devíti hodin učebna ZE+ Michael Přenosil: Filmová hudba - soutěž.

Ano, byla soutěž - hádání nejznámějších filmových a seriálových melodií. Výherce bude vyhlášen v pátek, ale vlastně jsme tak nějak vyhráli všichni už dnes. Však víte - "Jednoho dne se vrátíš". Mimochodem, znáte snad lepší filmový song?

• Také dnes to u nás na škole kulturně vře.

Hned v osm hodin v učebně ZSV+ začíná Poezie s Radkem Fridrichem – tvůrčí dílna. Radek, přesněji - Mistr Radek - vydal přes desítku básnických sbírek a obdržel několik významných cen. Ve své tvorbě akcentuje severní Čechy a německé vlivy v bývalých Sudetech. Jsme dokonale očarováni, Radek je v civilním projevu příjemný, sympatický člověk, který dokáže o životě a básnické tvorbě hovořit velmi přitažlivě. Začteni do jeho rýmů otvíráme svět svébytné imaginace. Ano, tohle JE umění. Umění slova, umění věty, umění obrazu. Už není realita, už není sen, zůstávají jen vzpomínky poskládané ze střípků oživlých vět. Díky, díky, díky.

• Všechny penály zavřeme tento týden na petlice. A natruc době nezhasneme ve třídách všechny svíce. A neopevníme svoje těla, vždyť jinak by naše srdce opravdu kulturně… zkameněla. Jo přesně, potkal jsem ho ráno cestou do školy. Václava Hraběte. Bude ho tam prý plno, a ještě mnoho dalších.

Co je vlastně kultura? To je jasné, kultura je… no, nechme to nakonec na nás na všech. Máme týden na to se do kultury ponořit, poznat jí, prožít jí, nechat se jí unést a třeba se jí i dojmout, třeba jí být i uchvácen.