5. června 2010 - SMoG na zámku v Dolní Lukavici

V sobotu 5.6. vyrazil pěvecký sbor gymnázia SMoG do barokního zámku Dolní Lukavice, kam byl pozván jako jeden z uměleckých hostí na vernisáž akademické malířky Galiny. V projektu s názvem Setkání se kurátor výstavy snažil spojit výtvarné umění s hudbou.

A setkání to bylo opravdu krásné a poetické. Galina vystavila své obrazy a pastely. Výtvarno se setkalo s uměním našeho pěveckého sboru pod vedením sbormistryně Dany Hetflejšové. Atmosféru umocnila nádherná akustika zámecké kaple. V kapli také vystoupil vynikající hráč na bicí nástroje Radek Němejc s improvizací pod názvem Proměny. Poté se všichni přemístili do zámku, kde výstavu doprovázel svými písněmi bluesman a skladatel Jirka Šlupka Svěrák a bluesová skupina 4 Bristols.

Umění přináší krásu, radost, zastavení, povznáší duši. O tom, že hudba prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme, věděli už ve starém Řecku. A představíte-li si krásné sobotní počasí, majestát okolní přírody a zámek trochu ohlodaný věkem, je vám asi jasné, že jsme si onu příležitost a jedno z prvních letních odpolední vychutnávali náležitě všemi smysly.

Autoři: Mgr. Iveta Macánová (text), Mgr. Michal Smatana (foto)