8. prosince 2018 - Advent im Erzgebirge aneb SMoG na návštěvě v Sasku

Krušné hory/Erzgebirge, společné pohoří Čechů a Němců. Je to pohoří, kde byly Vánoce a advent nejdůležitější částí roku. A právě v duchu krušnohorské tradice se nesl i pravidelně pořádaný adventní koncert pěveckých sborů z německé i české strany Krušných hor. Tohoto koncertu se zúčastnil i SMoG.

Letošní ročník koncertu se konal v Annabergu-Buchholzi v luteránském kostele Katharinenkirche. Po příjezdu jsme byli vřele přivítáni ve zdejší základní škole, kde byla naše základna. Byl pro nás přichystán i oběd. Brambory s libovým vepřovým a vařenou zeleninou neměly sebemenší chybičku. Následovaly zvukové zkoušky, při nichž jsme si vyzkoušeli také společné skladby (1 česká a dvě německé). Samotný koncert začal v pět hodin. Měli jsme tu čest vystoupit jako první. Během deseti minut jsme zazpívali pouze tři písně. Dále vystupovali dětské sbory z Loun, Postoloprt a sbory ze Zschopau a Buchholze. Zazněly také skladby od krušnohorského hudebníka 20. století Antona Güntra . Na závěr si všechny sbory zapěly společné skladby. Po koncertu byly ve škole připraveny koláče a chlebíčky, na nichž jsme si velice pochutnali. S plnými bříšky jsme se vydali zpět do Mostu.

Autoři: Adam Novák, kvinta (text), Mgr. Michal Smatana (foto)