Ze života školy

 • Beseda s ukázkami krušnohorských hraček, vůněmi i svíčkami a samozřejmě s videem se uskutečnila v primě 3.12.2019. Zhostili se jí velmi úspěšně studenti sexty – Barbora Popovová a Adam Novák. Připraveny byly i pracovní listy, takže se pracovalo na obou stranách třídy. Povedlo se. Tradice se promítly do současnosti a povědomí předvánočního času má nyní další rozměr.

  Autoři: Ing. Vladimír Černý (text), Veronika Červenková, prima (foto)

   

 • Hala v Lovosicích nás přivítala na druhé kole soutěže chlapeckých týmu ve futsale. Skvělým týmovým výkonem jsme porazili všechny své soupeře a vybojovali si tak postup do další fáze ligy. Blahopřejeme!!!

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • V pátek 29. listopadu 2019 se, jako každoročně, uskutečnil školní šachový turnaj. Letos se zúčastnilo 21 hráčů napříč všemi ročníky. Hrálo se na 9 šachovnicích švýcarským systémem na 7 kol.

  Image
 • Naše družstvo chlapců se zúčastnilo turnaje ve volejbale a kladlo si velké cíle. Jejich realizaci nám bohužel překazila o kousek lepší hra našich soupeřů. I přes podaný výkon to dnes na medaili nestačilo...

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • Píše se 27. listopadu 2019, je pět hodin odpoledne a zatímco všichni studenti relaxují, věnují se koníčkům, sportují, atd, pět kluků ze sexty se věnuje tříhodinové internetové soutěži Fyziklání. Jde o mezinárodní soutěž týmů v počítání neobvyklých fyzikálních příkladů. Ti samí kluci byli už tento měsíc v Praze na podobné soutěži s názvem Náboj, tam se v celorepublikové konkurenci umístili těsně před polovinou startovního pole. Jak uspěli ve středu v konkurenci 112 družstev z různých koutů nejen naší země, ale celé planety: 42.

 • Ano, čtete správně, je tu opět předvánoční čas a s ním i naše soustředění a blížící se vánoční koncerty.

  Každopůlroční věta, „Broučánkové, v 9:45 v Litvínově na nádraží.“, taktéž proběhla, nebojte.

  A tak jsme se tedy v pátek sešli v 9:45 (někteří, já, v 9:52) na Litvínovském nádraží, odkud jsme vyrazili na Horu svaté Kateřiny do našeho oblíbeného penzionu.

 • Dne 22.listopadu se v Mostě uskutečnilo okresní kolo volejbalového turnaje dívek středních škol. Naše žákyně z Podkrušnohorského gymnázia se celkově umístily na 2. místě.

  Autor: Mgr. Tomáš Parnica

   

 • Jedeme dál: workshopy, filmy, přednášky a besedy. Různá témata: udržitelný rozvoj, klimatická změna, korupce, sociální problémy, exekuce, obchod s chudobou, intolerance… Témata, která nám dala možnost zamýšlet se nad naší minulostí i současností. V rámci druhého týdne jsme si mohli uvědomit, že k životu ve svobodě a demokracii patří i negativní jevy. Akce nám dala možnost hlouběji se zamyslet nad tím, jak se k nim postavit, jak se s nimi vypořádat.

 • Na konci listopadu se již tradičně uskutečnilo republikové kolo Dějepisné soutěže gymnázií v Chebu. Téma letošního ročníku bylo Československo v letech 1978 – 1992. Soutěžního klání se zúčastnilo 75 gymnázií z celé České a Slovenské republiky. Naší školu reprezentovalo družstvo studentů třídy sexta ve složení Adam Novák, Daniel Vostrý a Tomáš Pěnkava. Kluci obsadili krásné dělené 36. až 38. místo (viz. výsledková listina). Tímto bych jim chtěl ještě jednou poděkovat za vynikající reprezentaci školy.

 • Ve čtvrtek 21. listopadu navštívila naše gymnázium zaměstnankyně Úřadu práce Most a specialistka pro volbu povolání, paní Ing. Jana Riegerová. Náplní přednášky bylo seznámení letošních maturantů se stávající situací na trhu práce v České Republice, přiblížení stavu nezaměstnanosti, uplatnění absolventů různých stupňů vzdělání, ale i nastínění, které regiony ČR mají největší procentuální zastoupení zadlužených občanů.

  Za tuto přednášku jsme vděční a děkujeme Úřadu práce za povzbuzení žáků čtvrtých ročníků k dalšímu (doufejme úspěšnému) studiu.

 • Představení v anglickém jazyce, které se konalo v pondělí 18. listopadu, s názvem The Last Wish se neslo v humorném duchu a znamenalo pro třídu 2.S příjemné zpestření výuky anglického jazyka. Jednalo se o moderní adaptaci pohádky Jana Wericha "Král měl tři syny". Představeni bylo vtipné a strhující hlavně díky vysokému nasazení hlavních herců. V neposlední řadě se studentům naskytla příležitost zažít angličtinu v reálném prostředí.

  Autorka: Mgr. Jana Synková

   

 • Dvanáctý ročník této celostátní informatické online soutěže se konal od 4. do 15. listopadu 2019. Soutěž pořádá jako každoročně tým informatiků z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Letos soutěžilo téměř 91 tisíc žáků ze ZŠ a SŠ v České republice.

  V naší škole probíhala soutěž v počítačových učebnách budov B1 a B2. Primáni, terciáni a seminář 3PR soutěžili přímo v hodině PEK, DT a IKT, protože právě probíhala soutěž v jejich věkové kategorii. Ostatní žáci přicházeli do počítačových učeben soutěžit dle svého zájmu.

 • Dne 15. listopadu 2019 se vydala třída 3.B se svým třídním učitelem Jiřím Henzlem a Seminář politologie 4. ročníků se svým vyučujícím Jakubem Haviarem do Prahy. Témata exkurze byla dvě, a to věda a svoboda. Na Národní třídě jsme nadechli atmosféru oslav 30 let od Sametové revoluce a zapálili svíčku u památníku 17. listopadu 1989. Odtud jsme se přemístili do sídla Akademie věd České republiky, kde jsme se zúčastnili workshopu a několika výstav v rámci Týdne vědy a techniky. I zde byla k vidění výstava připomínající dny před 30 lety.

 • V pondělí 11. listopadu jsme otevřeli náš Festival svobody workshopem pro studenty politologického semináře, kdy jsme nejprve připomněli život v době minulého režimu, nastínili situaci v roce 1989 nejen u nás, ale i v ostatních zemích střední a východní Evropy. Poté jsme analyzovali dobová hesla a následně vymýšleli hesla pro dnešek. V úterý jsme se nechali unést atmosférou doby kolem listopadových událostí 1989 na skvělé přednášce pana Přenosila. Ve čtvrtek se studenti dozvěděli, jak lze bojovat za svobodu uměním.

 • Na začátku listopadu se na našem gymnáziu uskutečnila výstava s názvem Stopy totality. Žáci měli možnost se dozvědět o osudech lidí, kteří prožili komunismus a poznat příkoří, která se v této době stala.

  Autorka: Mgr. Michaela Marešová

   

 • Tím, že učíme jiné, učíme sebe.
  Seneca

  Letos probíhal DOD trochu netradičně. Dopoledne jsme do našich laboratoří pozvali žáky základních škol, abychom se společně s nimi učili rozumět tomu, jak to v přírodě vlastně funguje. Naši žáci ve spolupráci se svými učiteli připravili pro své hosty ze základních škol celou řadu pokusů a úkolů.

 • Ve středu 6. listopadu 2019 proběhlo na SOU a SPŠ gastronomie v Mostě oblastní kolo v pIšQworkách. Do oblastního kola jsme vyslali tři pětičlenná družstva: Gymmost A ve složení (T. Ullík, I. Quwarah, D. Vostrý, F. Čihula, V. Pretschner + náhradník M. Mach), Gymmost B (M. Nodl, T. Heřmánek, M. Jirák, J. Nedvěd, A. Výborný) a gymmost C (M. Vaníček, V. Bechyňský, K. Hrdlička, A. Juščák, J. Pánek)

  Ač si naši pIšQworkáři vedli dobře, na první místo, a tedy postup do krajského kola, to bohužel nestačilo. Tým Gymmost B skončil druhý a tým Gymmost A skončil třetí. Gratulujeme

 • Dne 6. listopadu 2019 navštívila třída 1. A Městské divadlo v Mostě. V této době probíhal festival Young for young, v rámci kterého si pro nás připravilo Činoherní studio Ústí nad Labem hru Sen noci svatojánské. Jedná se o komedii proslulého anglického dramatika Williama Shakespeara. Hra byla zpracována dobře a měla velký úspěch.

  Autor: Jan Pazdera, 1.A

   

  Image
 • Dne 9. října nastal čas ověřit, na kolik se vyplatily společné zkoušky sborů v Teplicích. Všichni pěvci totiž nasedli do autobusů směr hlavní město, kde si měli vyzkoušet zpívat všechny římské mše už nejen sami pro sebe, nýbrž i s celým orchestrem Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Inu vydali se i zpěváci SMoGu do Prahy stověžaté (kde si někteří ještě před cestou na základnu narychlo odskočili do Tesca, aby nakoupili zásoby na perné odpoledne) a zamířili přímo do Policejního prezidia.

 • Dne 23. října 2019 se na našem gymnáziu konal 24. ročník matematické soutěže LOGIK, která je určena žákům 9. tříd základních škol okresu Most.

  Z pozvaných 20 škol se přihlásilo i zúčastnilo 14 škol. Z přihlášených 87 žáků soutěž absolvovalo 79 žáků. Letos se po šesté soutěže Logik zúčastnili vybraní žáci z naší kvarty, takže soutěž nakonec absolvovalo celkem 89 žáků.

  Image
 • V úterý 22. října 2019 navštívila mostecká prima v rámci dějepisné exkurze Státní okresní archiv v Mostě. Žáci se v badatelské místnosti seznámili s hlavními úkoly archivu, dozvěděli se podrobně, které archiválie se v něm ukládají a zjistili, kdy a za jakým účelem se na něj mohou jako běžní občané obrátit.

 • Dne 22. října se studenti třetího ročníku v rámci semináře Psychologie spolu s paní učitelkou Jitkou Ježkovou zúčastnili exkurze, jež se konala v rámci akce města s názvem Říjen pro neziskovky a byla zaměřena na Odbor sociálních věcí na Mostecku a v Ústeckém kraji obecně.

  Paní přednášející - referentka v oddělení bytových a sociálních služeb, magistra Jana Pánková - nás okolo osmé hodiny ranní uvítala v prostorách městského magistrátu, kde jsme se usadili v jedné z kanceláří a začali naslouchat jejímu výkladu.

 • Dne 18. října 2019 jsme v rámci občanské výchovy jeli do Prahy. Navštívili jsme Českou národní banku a Jump arénu na Zličíně.

  Po příjezdu do Prahy jsme se nejprve vydali do Jump arény. Moc jsme si to užili a velice se nám tam líbilo. Po hodinovém skákání jsme zamířili do pražského metra. Jeli jsme ze zastávky “Zličín” do stanice “Náměstí Republiky”. Když jsme vystoupili z metra, šli jsme do ČNB.

 • V úterý 15. října 2019 se uskutečnilo školní kolo soutěže v piškvorkách.

  Nejprve se hrálo ve skupinách, systémem každý s každým. Dva nejúspěšnější z každé skupiny postupovali do play-off. K vidění bylo mnoho kvalitních výkonů a při některých duelech účastníci vyplnili téměř celé hrací pole. Vítězem se stal Daniel Vostrý ze sexty. Druhé místo obsadil Ismail Quwarah ze 3. A a třetí místo vybojoval Filip Čihula z kvinty.

 • V úterý 15. října 2019 se žáci semináře psychologie seznámili s jedním z míst, kde se psychologie jako taková velmi široce uplatňuje. V poradně jsme kromě samotné prohlídky zařízení vyslechli kratší přednášku vedoucí pracovnice paní Ivy Macudzinské. Ta svůj zajímavý výklad o činnosti poradny, o důvodech zřizování takovýchto míst a jejich potřebě, o náplni práce a profesích v sociálních službách doplnila praktickou ukázkou některých používaných metod. Proběhla i malá diskuze o vybraných sociálních a psychických problémech.

 • Dne 14. října třída 1.A navštívila mostecké planetárium. Pro studenty byl připraven program o vzniku vesmíru, planet a hvězd. První část tvořily počítačové animace s namluveným komentářem. Druhou částí pak bylo promítání hvězdné oblohy a pozorování souhvězdí. Návštěva se studentům líbila.

  Autoři: Jiří Pešek, 1. A (text), Mgr. Jakub Haviar (foto)

   

 • Dne 14. října 2019 se žáci 1.A zapojili do projektu Krokus. Cílem projektu bylo prostřednictvím výsadby krokusů připomenout oběti holocaustu. Právě žluté krokusy mají symbolizovat židovské oběti. Žáci zasadili sazeničky v areálu školy a budou doufat, že květiny vykvetou na přelomu ledna a února. 27 leden je oficiálním dnem připomínky obětí holocaustu. V tento den roku 1945 Rudá armády osvobodila nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • V sobotu 12. října 2019 se sbor SMoG vydal společně s dalšími sbory, které se zúčastní projektu České nebe září do Dolního Ročova. A možná se ptáte, proč se taková velká hromada zpěváků rozhodla vydat do kostela v Dolním Ročově? Zkuste hádat. Nevíte? Tak já to velké tajemství prozradím. Naše dobrodružství do Říma už se blíží a proto jsme se všichni sešli, abychom z části našeho repertoáru udělali nahrávku, která nám bude vzpomínkou na celou římskou cestu, která bude pro nás nezapomenutelným zážitkem. Pro náš sbor to ale byla i malá zkouška toho, jak si vše pamatujeme a jak vše umíme.

 • Dne 7. října 2019 v 16 hodin, vyrazilo 52 žáků mosteckého gymnázia na zájezd do Francie. S posloucháním hudby, sledováním filmu a poznáváním nových lidí utekla dvanácti a půl hodinová cesta se čtyřmi zastávkami jako voda. I když v autobuse naplněném do posledního místa nikdy nebylo úplné ticho, každý se snažil alespoň chvilku prospat na další náročný den v Paříži. V úterý ráno jsme se plni očekávání probudili do ranního provozu, který ve Francii znamená i několik hodin čekání v koloně a sledování nebezpečných manévrů ze strany řidičů nejen automobilů, ale také skútrů, které najdete v Paříži na každém rohu.
 • Nic není jen tak… Zpěvák si doma uvaří čaj, sedne k notebooku a několikrát si poctivě přezpívá všechny materiály. Se sebou spokojený po nějaké době počítač zaklapne a odnáší hrníček do kuchyně neochvějně přesvědčen, že to všechno umí. Načež druhý den usedá mezi ostatní zpěváky, noty na kolenou, sebevědomý pohled stočený k dirigentovi. Ten dává pokyn klavíristovi, jenž zahraje první… Moment! Copak to je za akord? Ten tam má být?