Ze života školy

 • Ve středu 24. června 2020 převzali vybraní absolventi naší školy z rukou předsedy OHK Most Ing. Rudolfa Junga Dobrý list komory, ocenění odborných dovedností a všeobecných znalostí absolventů střeních škol našeho okresu.

  Za gymnázium byli za vynikající výsledky během studia i u maturitní zkoušky oceněni čtyři studenti: Vít Knobloch z oktávy, Vendula Benešová ze 4.S, Zbyšek Klimpl ze 4.A a Jan Peml ze 4.B.

  Všem oceněným gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

  Autorka: Mgr. Iveta Macánová

   

 • Na závěr školního roku v době naší distanční výuky proběhla online soutěž v psaní na klávesnici. Online forma nahradila tradiční prezenční soutěž "O putovní pohár ŘŠ", jejíž XVII. ročník se z důvodu mimořádných opatření uskutečnit nemohl.

  Účastníky letošní online soutěže se mohli stát jen žáci primy a 1. ročníků, kteří ve výuce využívají digitální program Psaní hravě.

  Image
 • Dne 5. března 2020 se náš tým házenkářek zúčastnil okresního kola středních škol. Letos se mohly zúčastnit pouze slečny z nesportovního gymnázia. Ve vyrovnaném zápase jsme bohužel nestačily na družstvo diplomky a umístily se tak na druhém místě. Děkuji všem za reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Ne, nebojte se, slavný filosof nepovstal z mrtvých. To se jen v prostorách naší školy uskutečnila již tradiční přehlídka vysokých a vyšších odborných škol nejen z našeho regionu SOKRATES 2. Na jednom místě se tak zájemci o další studium, výchovní poradci i širší veřejnost mohla seznámit s podmínkami přijetí a budoucího studia ve svém vysněném oboru. Nebo se popřípadě seznámit s obory, o kterých do nynější doby neměli potuchy.

 • Naši žáci se v tomto týdnu zúčastnili ve čtyřech věkových kategoriích okresního kola zeměpisné olympiády. Daniel Vostrý zvítězil, druhá místa vybojovali Adam Novák, Jiří Pergl a David Švarc, třetí místo Vojtěch Králíček, čtvrtá místa Eliška Bartošová a Vojtěch Kindl. Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci naší školy a postupujícím přejeme hodně štěstí v krajském kole.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

  Image
 • Jak se stát notářem? Jakým oblastem práva se notář věnuje? Co všechno spadá do jeho agendy? Jak náročné je to povolání? Je dobré sepsat závěť? Dědí se i dluhy? Jak sepsat předmanželskou smlouvu?

  Na to se v úterý ptali studenti v rámci semináře Základy teorie práva paní notářky Aleny Zahradníkové. Díky jejímu zajímavému a fundovanému povídání si už umíme tuto právnickou profesi lépe představit. Zároveň jsme si uvědomili záludnosti a problémy mezilidských vztahů, zvláště v případě, kdy se jedná o příbuzenské vztahy či majetek.

 • Ve čtvrtek 20. února 2020 se výběr našich nejlepších florbalových amatérů zúčastnil středoškolského turnaje. Byla jim vylosována velmi náročná skupina škol: SŠMEP, SPŠ a Schola Humanitas. Do prvního zápasu vstoupili prohrou 0:4, nejvyšší porážkou na turnaji. Ve druhém zápase si jejich velice odvážný gólman, hrající bez jakékoli výstroje, připsal svou první a poslední nulu, avšak kluci nevstřelili žádný gól, a tak získali pouze bod. Třetí zápas tak byl vzhledem k situaci ve skupině pouze formální záležitostí.

 • V okresním kole soutěže v anglickém jazyce zvítězila ve své kategorii Jana Kundertová. Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci naší školy a přejeme hodně štěstí v krajském kole.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Ve středu 19. února proběhlo na našem gymnáziu třetí setkání našich žáků se žáky několika základních škol, během kterého prováděli společně pokusy v rámci biologie, chemie a fyziky. Setkání probíhají v rámci projektu Přírodovědné vzdělávání - moderní výuka na Středních a základních školách.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Ve středu 19. února 2020 vyjely třídy 1.A, 1.B, 1.C a kvinta na exkurzi na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze na workshop „Pokusy z fyziky“.

  Sraz jsme měli v 9:20 u budovy B2, kde na nás čekaly dva autobusy. Spočítali jsme se, ohlásili nemocné a vyjeli. Cesta proběhla v pořádku a po hodině a půl už jsme vystupovali před budovou fakulty. Tam jsme měli půl hodiny „rozchod“. Většina studentů ho strávila v kantýně nebo u automatu na kafe, případně na toaletě. Jen několik z nás si všimlo i nástěnek okolo.

 • Ve středu 19. února 2020 odpoledne proběhl Den otevřených dveří. Naše gymnázium se prostřednictvím svých studentů představilo veřejnosti a zájemcům o studium. Žáci si připravili pokusy, kvízy, předvedli práci v různých předmětech. Na dotazy návštěvníků odpovídali jak provázející studenti, tak přítomní vyučující. Doufáme, že jsme zájemce inspirovali a že se o studium na našem gymnáziu budou ucházet.

  Autoři: Mgr. Iveta Macánová (text), Mgr. Jitka Ježková (foto), Martin Klein, kvinta (foto), Mgr. Michal Smatana (foto)

   

 • Ve středu 19. února 2020 navštívili naši studenti Věznici v Bělušicích. Exkurze se konala v rámci výuky volitelných předmětů Psychologie a Práva.

  Zaměstnanci věznice pro studenty připravili zajímavý program, jehož průvodkyní byla tisková mluvčí Ing. Bc. Dagmar Vránová. Studenti byli seznámeni se strukturou vězeňského systému, s výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, s procesem přijímání vězňů, s jejich zaměstnáním v době výkonu trestu, s denním režimem ve věznici a se složitou cestou resocializace vězňů. Studenti získali i informace o možnostech profesního uplatnění u Vězeňské služby ČR.

 • Okresního kola soutěže v německém jazyce se v několika kategoriích zúčastnili i zástupci naší školy a vedli si výborně. Josef Navrátil zvítězil a postoupil do krajského kola, Eliška Francouzová a Nelly Kriške vybojovaly druhá místa. Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Dne 19. února jsme se zúčastnily florbalového turnaje. I když naše družstvo nebylo početně nejsilnější, obsadily jsme 2. místo ze 7 zúčastněných škol. Ve finále nás těsně porazila VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most.

  Autorka: Adéla Dušánková, 2.A

   

 • V úterý 18. února se krátce před osmou hodinou ranní sešla skupinka semináře Psychologie před budovou mosteckého Okresního soudu, aby se zúčastnila soudního řízení a následné besedy se samotnou paní soudkyní. Po krátké bezpečnostní kontrole u vstupu zamířili studenti do soudní místnosti. Zde si pozorně vyslechli pravidla chování během řízení, jež bylo jen o několik minut později oficiálně zahájeno.

 • V úterý 18. února 2020 proběhlo tradiční setkání pro zájemce o studium lékařských oborů s našimi absolventy, současnými studenty lékařské fakulty.

  Vysokoškoláci František Janů a Ondřej Peleška s přehledem a patrným zájmem představili všechny studijní obory a možné aktivity svojí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Cenné pro všechny přítomné byly nejen jejich zkušenosti s přípravou na přijímací zkoušky, ale i vyprávění o radostech a strastech při začátku náročného vysokoškolského života.

 • V okresním kole soutěže v anglickém jazyce zvítězila ve své kategorii Hana Maňkošová. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • V termínu od 25. do 31. ledna 2020 se třída 1.B zúčastnila LVVZ. Poslední lednový týden sliboval hory sněhu, ale jako už mnohokrát se počasí zařídilo po svém.

  Chtěli jsme našim studentům rozšířit obzory a seznámit je také s běžeckým lyžováním. Sněhové podmínky nebyly sice ideální, ale alespoň základy na běžkách si vyzkoušel každý.

  Výcvik na sjezdových lyžích už probíhal bez problémů. Radost nám udělalo, že se i začátečníci naučili lyžovat a někteří možná v budoucnu zjistí, že i běžky mají svoje kouzlo.

 • Fyzika patří všeobecně k ne úplně populárním předmětům. Má mnoho vzorečků, pouček a dalších věcí, které každý, kdo chce danou látku pochopit, musí znát. Před mnoha a mnoha lety pronesl významný římský filosof Cicero jednu pravdivou myšlenku, a sice že praxe je nejlepší učitelka. A přesně z toho důvodu jsme se v době relativního klidu po pololetní uzavírce známek vydali na pražský Matfyz.

 • 29. ledna 2020 proběhlo školní kolo už tradiční soutěže v ruském jazyce. Letos se jí zúčastnilo 10 soutěžících, kteří poměřili síly ve 2 kategoriích - SŠ I (studenti 1. a 2. ročníku čtyřletého studia a odpovídajících ročníků víceletých) a SŠ II (studenti 3. a 4. ročníku). Soutěž byla rozdělena do 2 částí – písemné (poslech, čtení s porozuměním, gramatika a slovní zásoba) a ústní (popis obrázku a konverzace). Výsledky na medailových místech byly letos velmi těsné, třetí místo dělily od prvního pouhé 3 body (možné maximum bylo 94 b.).

  Výsledky:

 • Na Gymnáziu a Střední odborné škole dr. V. Šmejkala v Ústí nad Labem se konalo krajské kolo soutěže Bobřík informatiky kategorie Senior. Postup do tohoto kola si v rámci škol Ústeckého kraje vybojovali Vít Knobloch z oktávy a Jakub Hůďa ze septimy. A velmi úspěšní byli i v tomto kole. Vít Knobloch vybojoval druhé a Jakub Hůďa sedmé místo. Oběma gratuluji a děkuji za výbornou reprezentaci školy. Více informací o soutěži naleznete na stránkách soutěže.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Opět velký úspěch! V úterý 28. ledna 2020 se naše dvě šachová družstva GymMost A (R. Škuthan, T. Ullík, J. Reiner, M. Potůček, P. Srp) a GymMost B (A. Výborný, M. Kovář, M. Stančák, F. Čihula) zúčastnila krajského kola přeboru školních družstev v šachu, které se konalo v Lounech. V kategorii středních škol se turnaje zúčastnilo 12 týmů. Tým GymMost B (byl pořadateli nasazen jako desátý) se umístil na osmém místě. Nechal tedy za sebou dvě papírově silnější družstva. Družstvo GymMost A, nasazené jako třetí, obsadilo místo druhé a tím postoupilo do republikového kola.

 • Dne 28. ledna 2020 se žáci naší školy zúčastnili akce s názvem Jeden den na FF UJEP.

  Během této akce měli studenti našeho gymnázia možnost strávit jeden den na filosofické fakultě. Studenti absolvovali přednášky a workshopy na fakultě historie, germanistiky a politologie. Prošli si Vědeckou knihovnu univerzity a potkali se s některými vyučujícími. Žáci si odnesli plno zajímavých informací o univerzitě, ale nejen o ní. Dozvěděli se např. co to je ententýk :-)

  Autoři: Mgr. Jakub Haviar (text), Mgr. Michaela Marešová (foto)

   

 • V pondělí 27. ledna se na naší škole konala akce Evropský MiniParlament Mladých diplomatů. Dopoledne se skládalo ze tří částí. V první části se studenti dozvídali informace o Evropské unii a hráli hry. Měli například za úkol si připravit krátkou scénku formou pantomimy o tom, jak by vypadala Evropa bez Evropské unie. V druhé části dorazil do školy poslanec PČR Jaroslav Bžoch, který měl krátkou přednášku nejen o evropské politice. Následně odpovídal na dotazy studentů. Třetí část byla podle reakcí účastníků tou nejzábavnější. Měli za úkol simulovat zasedání Evropského parlamentu.

 • Dne 24. ledna 2020 se v mosteckém SVČ hrálo oblastní kolo Ligy škol ve šprtci. Tým našeho gymnázia tvořili: Jan Matuščín, Marek Těšitel a Hynek Pomahač. Soutěže se zúčastnilo celkem 24 týmů z Mostu a okolí. Při hře se nám vedlo, obsadili jsme 1. místo. Spolu s dalšími třemi týmy tak postupujeme do celostátního kola, které se uskuteční 4. dubna 2020 opět v SVČ Most. Držte nám palce ☺

  Autor: Marek Těšitel

   

 • V pondělí 20. ledna 2020 odjela naše třída na lyžařský kurz do skiareálu Klínovec. Zúčastnilo se nás pouze třináct, protože víc než polovina žáků naší třídy byla nemocných. Byli jsme ubytováni v penzionu Hraničář, z něhož jsme dojížděli na sjezdovku necelých pět minut skibusem. Sněhové podmínky byly příznivé, a tak jsme dny trávili na lyžích. Bylo to prima a na konci kurzu jsme všichni svah bez problémů zdolali. Jeden den našeho pobytu jsme se byli podívat na Olympiádu dětí a mládeže v lyžování. Celý lyžařský kurz jsme si užili a těšíme se na další.

 • V pátek 24. ledna proběhlo okresní kolo fyzikální olympiády. V kategorii E si velmi dobře vedli naši kvartáni. Lukáš Müller zvítězil a Jindřich Říha vybojoval druhé místo a Ondřej Sternthal páté místo. V kategorii F si podobně úspěšně vedli naši terciáni. Vladimír Adamenko zvítězil, Ondřej Zrubecký vybojoval druhé místo a Jan Klokan čtvrté místo. Všem blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

  Image
 • Ve středu 22. ledna 2020 jsme se se zájemci z řad třetích ročníků a septimy zúčastnili 13. ročníku Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2020 konaném na výstavišti v pražských Letňanech. Otevřela se nám tak možnost nejen získat přehled o současné nabídce studijních oborů na vysokých školách a univerzitách v ČR i v zahraničí, ale především možnost konzultace s kariérovými poradci, personalisty, učiteli a studenty těchto škol.

 • Ve středu 15. ledna 2020 v rámci předmětu Svět práce proběhl projekt připravený ve spolupráci s Městskou knihovnou Most pro naše terciány.

  Pracovnice knihovny paní Jitka Jílková připravila zajímavý pohled do života osobností, které by mohly svými osudy a přístupem k životu být inspirací i dnešním mladým lidem. Naše setkání otevřel úvodní test s hledáním odpovědí na otázku „Která osobnost vyrostla z kluka, z kterého PRÝ nikdy nic nebude?“ Pokračovala beseda, která vedla nejen k zamyšlení, co všechny zmíněné osobnosti spojovalo.

 • Ve středu 15. ledna 2020 jsme s naším seminářem psychologie měli možnost si vyslechnout zajímavé povídání o K- centru, což je nezisková organizace, která poskytuje různé služby závislým lidem. Primárně se zaměřuje na drogově závislé. Funguje zde výměna jehel, konzultace nebo třeba kontaktní místnost, kde mají klienti možnost se umýt, zavolat si, či dát si něco malého k snědku. Vše funguje na principu jisté odměny. Musí se zde dodržovat stanovená pravidla.