Ze života školy

 • Dne 22. prosince se na dolní budově Podkrušnohorského gymnázia konal 2. ročník Vánočního charitativního turnaje ve florbale. Akce se účastnilo na 7 týmů, které si udělaly čas a zpříjemnily si svátky florbalem. Šlo o velmi vyrovnaný ročník, to dokazuje i fakt, že semifinálové boje skončily pouze rozdílem 2 branek. O to asi největší překvapení se postaral tým SESIDO, který ještě 3 minuty před koncem prohrával o 3 góly, a nakonec se radoval z vítězství 10:8 nad týmem Peboja. SESIDO nakonec zdolalo tým BSM united, který se musel spokojit se druhým místem.

 • Dne 20. prosince 2019 se již tradičně uskutečnila vánoční akademie našeho gymnázia. Žáci školy si mohli vyslechnout hudební skupiny Favorite Obsession, Second Line či Deficit. Sálem se nesly tony kytary, flétny, bicích či klavíru a oči se mohly kochat tanečními vystoupeními skupin DC Smoothies a Institute of Tog nebo sólovým vystoupením zástupkyně našich nejmladších ročníků. Vystoupení Milana Hábla a Matěje Výborného se Slam poetry byla patrně pro nemálo přihlížejících překvapením, nutno však dodat, že velmi příjemným. Výzdobu sálu připravili žáci pod vedením Mgr.

 • Do Vánoc nezbývalo už mnoho dní, a tak nemohl vzniknout lepší nápad, než v tomto čase navštívit německé městečko Annaberg a porozhlédnout se po místních trzích. Z typicky šedé oblačné pokličky nad Mosteckou pánví jsme vystoupali Krušnými horami, přes německé hranice a skrz malebná údolí přímo do naší cílové destinace, nad kterou se rozprostírala pohádkově modrá obloha. Dvojí kvalita počasí je prostě znát.

 • Dne 19. prosince se vydal pěvecký sbor SMoG do Prahy na již tradiční koncert u příležitosti vánočních trhů na Staroměstském náměstí.

  Vyjeli jsme z Mostu zahaleného do husté inverze v odpoledních hodinách. Směrem ku Praze se ovšem mlha hustá tak, že by se dala krájet, roztrhávala a my jsme se postupně nořili do historického vánočně laděného centra Prahy. Před samotným koncertem se nám dostalo času naladit se na správnou adventní atmosféru. Před naším vystoupením jsme se zaposlouchali do zpěvu našich o hodně mladších kolegů z Prahy a toto roztomilé představení jsme ocenili náležitým potleskem.

 • Ve čtvrtek 19. prosince 2019 se uskutečnil čtvrtý ročník vánočního zpívání a vyvrcholení sbírky pro azylový dům, který sousedí s budovou B2 našeho gymnázia.

  Studenti i učitelé letos obdarovali matky a ženy v tísni opravdu bohatě - kromě různých potravin se v kupě darů objevila i drogerie a další potřebné věci. Také účast na samotném zpívání byla opravdu hojná. Plný vestibul si zazpíval několik vánočních koled a připravil tak kouzelnou atmosféru před svátky. Děkujeme a těšíme se na příští (jubilejní pátý) ročník. Veselé Vánoce!

 • V rámci předmětu Člověk a svět práce studenti 3. a 4. ročníků absolvovali přednášku Milana Malého z organizace SCIO, která připravuje národní srovnávací zkoušky. Národní srovnávací zkoušky jsou totiž podmínkou přijetí na vybrané vysoké školy.

  Instruktor je informoval o tom, jak testy probíhají, jak se nejlépe připravit a jakou zvolit strategii, aby žáci u testů dopadli co nejlépe a byli přijati na školu, kterou si vybrali. Studenti dostali užitečné informace i ukázkové testy z OSP a ZSV.

 • Ve středu 18. prosince 2019 se už tradičně konalo školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. První část byla věnována poslechovým cvičením a práci s textem, v následující ústní části si studenti vyzkoušeli konverzaci na běžná témata.

  Všichni účastníci sklidili pochvalu poroty. Soutěž byla vyrovnaná, žáci se mohli pochlubit pěknými výkony a pohotovými reakcemi.

  První místo získala Nelly Kriške ze třídy 3.A a postupuje do okresního kola. Druhé místo obsadil Martin Knol z kvinty a třetí byl Filip Müller ze sexty.

  Blahopřejeme!

 • „Broučánkové, volal pan starosta z Lišnice, zda bychom tam opět nechtěli udělat vánoční koncert, chtěli bys…“ „ANOOOOOOOOOOOOOOO“. Naše Danuška nestihla ani větu dokončit a my už jsme se začali těšit.

  Image
 • Dne 13. prosince 2019 jsme odehrály okresní kolo florbalového turnaje dívek. Naše síly nestačily pouze na obchodku. Od postupu do kraje nás dělil pouze jediný gól. Ale i z druhého místa jsme měly velkou radost. Vzhledem k tomu, že máme mladý tým, uvidíme v příštích letech... Děkuji všem za reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Ve čtvrtek 12. prosince proběhlo na našem gymnáziu druhé setkání našich žáků se žáky několika základních škol, během kterého prováděli společně pokusy v rámci biologie, chemie a fyziky. Setkání probíhají v rámci projektu Přírodovědné vzdělávání - moderní výuka na Středních a základních školách.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Ve čtvrtek 12. prosince jsme se se seminářem Základy teorie práva vydali do Prahy, abychom si prohlédli místo, kde se odehrává podstatná část legislativního procesu, tedy do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

  Komplex budov na nás udělal velký dojem. Rozprostírá se v Praze na Malé Straně. Tvoří jej tři hlavní paláce: Thunovský palác, palác Šternberských a palác Smiřických, také několik bývalých měšťanských domů.

 • Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se všechny třídy prvních ročníků v čele s Mgr. Danou Řepovou vydaly na muzikál v pražském Karlíně nazvaný Královna Kapeska. Cesta autobusem byla velice záživná, protože už při cestě do Prahy se žáci bavili o jejich těšení na muzikál. Když třídy dorazily do Prahy, čekal je půlhodinový rozchod, při kterém si žáci mohli koupit jídlo či pití a tak si zajistit energii na celý den. Po nakoupení všeho potřebného se třídy vydaly do hudebního divadla Karlín. Po odložení kabátů do šatny se třídy vydaly do divadelního sálu.

 • Dne 11. prosince bylo obzvláště chladné ráno. Mráz kreslil na skla oken aut i budov, a jinak tomu nebylo ani u oken a prosklených dveří dolní budovy našeho gymnázia. Uvnitř se ovšem topilo, a tak byli všichni studenti i učitelé dobře ukryti před zimou. Tedy, skoro všichni... Členové sboru SMoG toho rána tvořili výjimku. Nesešli se totiž v teplíčku školních stěn, nýbrž venku před budovou, oděni do čepic, rukavic a zimních kabátů, aby kolem desáté hodiny dopolední mohli vyrazit do mosteckého Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zde se měl večer konat tradiční vánoční koncert.

 • Dne 9. prosince třída 1.A navštívila Okresní soud v Mostě. Studenti se nejdříve zúčastnili soudního procesu, kde se obžalovaný přiznal ke krádeži. Vyslechli si obvinění, vznesení důkazů a následný verdikt. Po skončení řízení pan soudce ochotně odpovídal na všechny naše dotazy. Nejen budoucím právníkům, ale všem zúčastněným studentům, se návštěva líbila.

  Autoři: Aneta Kejkrtová, 1.A (text), Mgr. Jakub Haviar (foto)

   

 • V termínu od 2. do 6. prosince jsme se vypravili do Loučné pod Klínovcem. Cílem naší cesty bylo zlepšení fyzické přípravy našich sportovců.

  Sněhu byl pouze poprašek , takže do tenisek a vzhůru do kopců. Pro trénink vytrvalostní schopnosti je v Loučné a okolí terén ideální. Rychlostní schopnost jsme také zvládli.

  Po posilování a závěrečném důkladném protažení na nás čekala sladká odměna. Kurz proběhl bez zdravotních komplikací a doufám, že bez komplikací také všichni odmaturujete!

  Hodně štěstí!!

 • Ve středu 4. prosince se nám, studentům dvouletého semináře psychologie, naskytla možnost podívat se, jak probíhá hlavní líčení u Okresního soudu v Mostě. Paní soudkyně JUDr. Šárka Tampová nám umožnila sledovat senátní trestní řízení ve věci těžkého ublížení na zdraví, ke kterému došlo před mosteckým klubem. Tento trestný čin se stal zrovna tu noc, kdy probíhala Gympl Night.

 • Beseda s ukázkami krušnohorských hraček, vůněmi i svíčkami a samozřejmě s videem se uskutečnila v primě 3.12.2019. Zhostili se jí velmi úspěšně studenti sexty – Barbora Popovová a Adam Novák. Připraveny byly i pracovní listy, takže se pracovalo na obou stranách třídy. Povedlo se. Tradice se promítly do současnosti a povědomí předvánočního času má nyní další rozměr.

  Autoři: Ing. Vladimír Černý (text), Veronika Červenková, prima (foto)

   

 • Hala v Lovosicích nás přivítala na druhé kole soutěže chlapeckých týmu ve futsale. Skvělým týmovým výkonem jsme porazili všechny své soupeře a vybojovali si tak postup do další fáze ligy. Blahopřejeme!!!

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • Pátek a sobotu 29. a 30. listopadu jsme strávili ve škole na soustředění sboru SMoG Junior. Zpívali jsme písničky, které chystáme na letošní Vánoční koncert, např. Adeste fideles, Už z hor zní zvon, V jeslích dítě spinká, Bim bam a Den přeslavný. Sekundáni si pro primány připravili noční stezku odvahy školou, ale máme i spoustu jiných zážitků. A jestli chcete vidět výsledek naší práce, přijďte se ve středu 11. prosince v 18 hodin podívat do Děkanského kostela v Mostě na náš Vánoční koncert.

  Autoři: Tereza Seidlová, sekunda (text), Mgr. Michal Smatana (foto)

 • Ve dnech 25. až 30. listopadu 2019 se velká část Debatního klubu (Vojtěch Bechyňský, Stanislav Raška, Jan Woznica, Pavel Elexa, Matouš Rybák, Matyáš Vaníček, Martin Klein) zúčastnila vzdělávacího projektu Evropský parlament Mladých diplomatů v Plzni. V tomto projektu jsme se mohli vžít do role europoslance a zastupovali jsme názory lidu z jednotlivých zemí EU. Byli jsme rozdělení do dvou výborů - pro bezpečnost (SEDE) a pro životní prostředí (ENVI). V těchto výborech jsme jednali o otázkách, které se řeší v evropském parlamentu (např. migrační krize nebo genderová vyrovnanost).

 • V pátek 29. listopadu 2019 se, jako každoročně, uskutečnil školní šachový turnaj. Letos se zúčastnilo 21 hráčů napříč všemi ročníky. Hrálo se na 9 šachovnicích švýcarským systémem na 7 kol.

  Image
 • Naše družstvo chlapců se zúčastnilo turnaje ve volejbale a kladlo si velké cíle. Jejich realizaci nám bohužel překazila o kousek lepší hra našich soupeřů. I přes podaný výkon to dnes na medaili nestačilo...

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • Bylo to 29. listopadu 2019 na Krajském úřadě v Ústí nad Labem. V souvislosti s projektem Staň se na den tvůrcem evropské politiky tu proběhla soutěž Rozhoduj o Evropě.

  Po odděleném simulovaném jednání Evropského parlamentu (zde nás reprezentovaly H. Pavelková a M. Králová v S&D – Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu) a Rady EU (zde nás reprezentoval za Dánsko V. Kůřil a zapojila se i začínající debatérka A. Bechyňská, ta za Francii) probíhalo společné jednání. Schvaloval se dokument o nutnosti recyklace vody. Všichni si byli vědomi vážného narůstajícího problému s nedostatkem vody v EU.

 • Píše se 27. listopadu 2019, je pět hodin odpoledne a zatímco všichni studenti relaxují, věnují se koníčkům, sportují, atd, pět kluků ze sexty se věnuje tříhodinové internetové soutěži Fyziklání. Jde o mezinárodní soutěž týmů v počítání neobvyklých fyzikálních příkladů. Ti samí kluci byli už tento měsíc v Praze na podobné soutěži s názvem Náboj, tam se v celorepublikové konkurenci umístili těsně před polovinou startovního pole. Jak uspěli ve středu v konkurenci 112 družstev z různých koutů nejen naší země, ale celé planety: 42.

 • Ano, čtete správně, je tu opět předvánoční čas a s ním i naše soustředění a blížící se vánoční koncerty.

  Každopůlroční věta, „Broučánkové, v 9:45 v Litvínově na nádraží.“, taktéž proběhla, nebojte.

  A tak jsme se tedy v pátek sešli v 9:45 (někteří, já, v 9:52) na Litvínovském nádraží, odkud jsme vyrazili na Horu svaté Kateřiny do našeho oblíbeného penzionu.

 • Dne 22.listopadu se v Mostě uskutečnilo okresní kolo volejbalového turnaje dívek středních škol. Naše žákyně z Podkrušnohorského gymnázia se celkově umístily na 2. místě.

  Autor: Mgr. Tomáš Parnica

   

 • Jedeme dál: workshopy, filmy, přednášky a besedy. Různá témata: udržitelný rozvoj, klimatická změna, korupce, sociální problémy, exekuce, obchod s chudobou, intolerance… Témata, která nám dala možnost zamýšlet se nad naší minulostí i současností. V rámci druhého týdne jsme si mohli uvědomit, že k životu ve svobodě a demokracii patří i negativní jevy. Akce nám dala možnost hlouběji se zamyslet nad tím, jak se k nim postavit, jak se s nimi vypořádat.

 • Na konci listopadu se již tradičně uskutečnilo republikové kolo Dějepisné soutěže gymnázií v Chebu. Téma letošního ročníku bylo Československo v letech 1978 – 1992. Soutěžního klání se zúčastnilo 75 gymnázií z celé České a Slovenské republiky. Naší školu reprezentovalo družstvo studentů třídy sexta ve složení Adam Novák, Daniel Vostrý a Tomáš Pěnkava. Kluci obsadili krásné dělené 36. až 38. místo (viz. výsledková listina). Tímto bych jim chtěl ještě jednou poděkovat za vynikající reprezentaci školy.

 • Ve čtvrtek 21. listopadu navštívila naše gymnázium zaměstnankyně Úřadu práce Most a specialistka pro volbu povolání, paní Ing. Jana Riegerová. Náplní přednášky bylo seznámení letošních maturantů se stávající situací na trhu práce v České Republice, přiblížení stavu nezaměstnanosti, uplatnění absolventů různých stupňů vzdělání, ale i nastínění, které regiony ČR mají největší procentuální zastoupení zadlužených občanů.

  Za tuto přednášku jsme vděční a děkujeme Úřadu práce za povzbuzení žáků čtvrtých ročníků k dalšímu (doufejme úspěšnému) studiu.

 • Představení v anglickém jazyce, které se konalo v pondělí 18. listopadu, s názvem The Last Wish se neslo v humorném duchu a znamenalo pro třídu 2.S příjemné zpestření výuky anglického jazyka. Jednalo se o moderní adaptaci pohádky Jana Wericha "Král měl tři syny". Představeni bylo vtipné a strhující hlavně díky vysokému nasazení hlavních herců. V neposlední řadě se studentům naskytla příležitost zažít angličtinu v reálném prostředí.

  Autorka: Mgr. Jana Synková