Ze života školy

 • Vážení kolegové, milí studenti,
  s velkou radostí tlumočím vřelé poděkování vedení azylového domu za potravinovou sbírku, kterou jste vyjádřili sounáležitost s těmi, kteří se ocitli v nouzi. Děkujeme :-)

  I v letošním roce probíhá ve vestibulu budovy B2 vánoční sbírka pro Azylový dům pro ženy a matky s dětmi v tísni. Okolnosti nám bohužel neumožní zakončit její konání společným zpíváním jako v předchozích letech, ale přispět potřebným můžete. Do 22. prosince uvítáme vaše dary - školní potřeby, trvanlivé potraviny, mycí potřeby...

 • Dne 9. října 2020 se žáci primy zapojili do projektu Krokus. Cílem projektu bylo prostřednictvím výsadby krokusů připomenout oběti holocaustu. Právě žluté krokusy mají symbolizovat židovské oběti. Žáci zasadili sazeničky v areálu školy a budou doufat, že květiny vykvetou na přelomu ledna a února. Oficiálním dnem připomínky obětí holocaustu je 27. leden. (27. ledna 1945 Rudá armáda osvobodila Auschwitz).

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • Dne 6. září v dopoledních hodinách vyrazily třídy 4.A a 4.S na odložený cyklovodácký kurz.

  První den nás čeká pouze cestování vlakem. Následný rozchod v Českém Krumlově nám znepříjemňuje deštivé počasí, a tak se těšíme, až konečně dorazíme do kempu a postavíme stany, kde se budeme moct schovat.

 • V termínu 8. až 10. září 2020 se naše nová sportovní třída vypravila na svoji první společnou akci - adaptační kurz. Autobus nás dopravil k chatě Barbora v Českém Jiřetíně, kde na nás čekali dva lektoři. Program byl opravdu velmi pestrý a počasí nám také přálo.

  Přeji svým prvňáčkům hodně studijních i sportovních úspěchů a hlavně pevné zdraví.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Od neděle 6. do úterý 8. září 2020 se jela naše třída 1.A seznamovat na adaptační kurz. Vyrazili jsme na Chatu Barboru do Českého Jiřetína, kde si pro nás lektoři Filip a Zuzka a paní profesorka Michaela Marešová připravili spoustu aktivit a her, které nám pomohly vzájemně se poznat. Už známe svá jména, napsali jsme si pravidla třídy a snad jsme se zbavili trochu obav z nového prostředí a nového kolektivu. Začíná to slibně, tak snad nám to všem vydrží celé čtyři roky až do úspěšně složené maturity!

  Autor: Mgr. Michael Přenosil

   

 • Dne 4. září 2020 se všichni žáci 1.B Podkrušnohorského gymnázia společně s paní profesorkou Michaelou Marešovou, třídním profesorem Tomášem Volmutem a instruktorem Filipem vydali do Českého Jiřetína na chatu Barbora, aby zde strávili společně tři dny plné zábavy, her a stmelovacích aktivit. Na chatě nás přivítala poslední našeho týmu - Zuzka.

  Zuzka s Filipem pro nás připravili mnoho aktivit, během kterých jsme se navzájem poznali, zbavili jsme se ostychu před sebou samými, setřásli jsme obavy z nového prostředí. Vypadá to, že budeme dobrá parta a společně dojdeme až k maturitě.

 • V termínu od 31. srpna do 4. září 2020 jsme odjeli na odložený sportovní kurz se 4.B.

  Vlakem jsme cestovali do Suchdola nad Lužnicí. V úterý nás čekal výlet do Třeboně. Bohužel od rána pršelo, takže místo na kola jsme nasedli na vlak a ten nás do lázeňského města dovezl bez úplného promoknutí. Počasí se naštěstí odpoledne umoudřilo a další program kurzu jsme splnili beze změn.

  V pátek jsme se všichni bez zdravotních komplikací vrátili do Mostu a začínáme ladit formu na maturity.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Píše se 10. březen 2020. Tehdy ještě v septimě se ve školních lavicích dozvídáme, že je musíme na dobu neurčitou opustit. Z výletu plánovaného původně na červen se stává velký otazník. Nikdo z nás netuší, jak dlouho budou koronavirové „prázdniny“ trvat. Do konce školního roku už se do svých tříd nevrátíme, zato ale získáváme skvělou příležitost odstartovat náš poslední rok na gymnáziu vodáckým a cyklistickým kurzem. A tak nasedáme v pondělí 31. srpna v doprovodu pana učitele Krčmáře a pana učitele Proška na vlak a jedeme vstříc zřejmě poslednímu společnému výletu…

 • Ve středu 2. září 2020 třída 2.A zdolala Hněvín a přeje všem spolužákům a učitelům hodně zdraví a pohody v novém školním roce.😊

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • Ve středu 24. června 2020 převzali vybraní absolventi naší školy z rukou předsedy OHK Most Ing. Rudolfa Junga Dobrý list komory, ocenění odborných dovedností a všeobecných znalostí absolventů střeních škol našeho okresu.

  Za gymnázium byli za vynikající výsledky během studia i u maturitní zkoušky oceněni čtyři studenti: Vít Knobloch z oktávy, Vendula Benešová ze 4.S, Zbyšek Klimpl ze 4.A a Jan Peml ze 4.B.

  Všem oceněným gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

  Autorka: Mgr. Iveta Macánová

   

 • Na závěr školního roku v době naší distanční výuky proběhla online soutěž v psaní na klávesnici. Online forma nahradila tradiční prezenční soutěž "O putovní pohár ŘŠ", jejíž XVII. ročník se z důvodu mimořádných opatření uskutečnit nemohl.

  Účastníky letošní online soutěže se mohli stát jen žáci primy a 1. ročníků, kteří ve výuce využívají digitální program Psaní hravě.

  Image
 • Dne 5. března 2020 se náš tým házenkářek zúčastnil okresního kola středních škol. Letos se mohly zúčastnit pouze slečny z nesportovního gymnázia. Ve vyrovnaném zápase jsme bohužel nestačily na družstvo diplomky a umístily se tak na druhém místě. Děkuji všem za reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Ne, nebojte se, slavný filosof nepovstal z mrtvých. To se jen v prostorách naší školy uskutečnila již tradiční přehlídka vysokých a vyšších odborných škol nejen z našeho regionu SOKRATES 2. Na jednom místě se tak zájemci o další studium, výchovní poradci i širší veřejnost mohla seznámit s podmínkami přijetí a budoucího studia ve svém vysněném oboru. Nebo se popřípadě seznámit s obory, o kterých do nynější doby neměli potuchy.

 • Naši žáci se v tomto týdnu zúčastnili ve čtyřech věkových kategoriích okresního kola zeměpisné olympiády. Daniel Vostrý zvítězil, druhá místa vybojovali Adam Novák, Jiří Pergl a David Švarc, třetí místo Vojtěch Králíček, čtvrtá místa Eliška Bartošová a Vojtěch Kindl. Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci naší školy a postupujícím přejeme hodně štěstí v krajském kole.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

  Image
 • Jak se stát notářem? Jakým oblastem práva se notář věnuje? Co všechno spadá do jeho agendy? Jak náročné je to povolání? Je dobré sepsat závěť? Dědí se i dluhy? Jak sepsat předmanželskou smlouvu?

  Na to se v úterý ptali studenti v rámci semináře Základy teorie práva paní notářky Aleny Zahradníkové. Díky jejímu zajímavému a fundovanému povídání si už umíme tuto právnickou profesi lépe představit. Zároveň jsme si uvědomili záludnosti a problémy mezilidských vztahů, zvláště v případě, kdy se jedná o příbuzenské vztahy či majetek.

 • Ve čtvrtek 20. února 2020 se výběr našich nejlepších florbalových amatérů zúčastnil středoškolského turnaje. Byla jim vylosována velmi náročná skupina škol: SŠMEP, SPŠ a Schola Humanitas. Do prvního zápasu vstoupili prohrou 0:4, nejvyšší porážkou na turnaji. Ve druhém zápase si jejich velice odvážný gólman, hrající bez jakékoli výstroje, připsal svou první a poslední nulu, avšak kluci nevstřelili žádný gól, a tak získali pouze bod. Třetí zápas tak byl vzhledem k situaci ve skupině pouze formální záležitostí.

 • V okresním kole soutěže v anglickém jazyce zvítězila ve své kategorii Jana Kundertová. Gratulujeme, děkujeme za reprezentaci naší školy a přejeme hodně štěstí v krajském kole.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Ve středu 19. února proběhlo na našem gymnáziu třetí setkání našich žáků se žáky několika základních škol, během kterého prováděli společně pokusy v rámci biologie, chemie a fyziky. Setkání probíhají v rámci projektu Přírodovědné vzdělávání - moderní výuka na Středních a základních školách.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Ve středu 19. února 2020 vyjely třídy 1.A, 1.B, 1.C a kvinta na exkurzi na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze na workshop „Pokusy z fyziky“.

  Sraz jsme měli v 9:20 u budovy B2, kde na nás čekaly dva autobusy. Spočítali jsme se, ohlásili nemocné a vyjeli. Cesta proběhla v pořádku a po hodině a půl už jsme vystupovali před budovou fakulty. Tam jsme měli půl hodiny „rozchod“. Většina studentů ho strávila v kantýně nebo u automatu na kafe, případně na toaletě. Jen několik z nás si všimlo i nástěnek okolo.

 • Ve středu 19. února 2020 odpoledne proběhl Den otevřených dveří. Naše gymnázium se prostřednictvím svých studentů představilo veřejnosti a zájemcům o studium. Žáci si připravili pokusy, kvízy, předvedli práci v různých předmětech. Na dotazy návštěvníků odpovídali jak provázející studenti, tak přítomní vyučující. Doufáme, že jsme zájemce inspirovali a že se o studium na našem gymnáziu budou ucházet.

  Autoři: Mgr. Iveta Macánová (text), Mgr. Jitka Ježková (foto), Martin Klein, kvinta (foto), Mgr. Michal Smatana (foto)

   

 • Ve středu 19. února 2020 navštívili naši studenti Věznici v Bělušicích. Exkurze se konala v rámci výuky volitelných předmětů Psychologie a Práva.

  Zaměstnanci věznice pro studenty připravili zajímavý program, jehož průvodkyní byla tisková mluvčí Ing. Bc. Dagmar Vránová. Studenti byli seznámeni se strukturou vězeňského systému, s výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, s procesem přijímání vězňů, s jejich zaměstnáním v době výkonu trestu, s denním režimem ve věznici a se složitou cestou resocializace vězňů. Studenti získali i informace o možnostech profesního uplatnění u Vězeňské služby ČR.

 • Okresního kola soutěže v německém jazyce se v několika kategoriích zúčastnili i zástupci naší školy a vedli si výborně. Josef Navrátil zvítězil a postoupil do krajského kola, Eliška Francouzová a Nelly Kriške vybojovaly druhá místa. Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • Dne 19. února jsme se zúčastnily florbalového turnaje. I když naše družstvo nebylo početně nejsilnější, obsadily jsme 2. místo ze 7 zúčastněných škol. Ve finále nás těsně porazila VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most.

  Autorka: Adéla Dušánková, 2.A

   

 • V úterý 18. února se krátce před osmou hodinou ranní sešla skupinka semináře Psychologie před budovou mosteckého Okresního soudu, aby se zúčastnila soudního řízení a následné besedy se samotnou paní soudkyní. Po krátké bezpečnostní kontrole u vstupu zamířili studenti do soudní místnosti. Zde si pozorně vyslechli pravidla chování během řízení, jež bylo jen o několik minut později oficiálně zahájeno.

 • V úterý 18. února 2020 proběhlo tradiční setkání pro zájemce o studium lékařských oborů s našimi absolventy, současnými studenty lékařské fakulty.

  Vysokoškoláci František Janů a Ondřej Peleška s přehledem a patrným zájmem představili všechny studijní obory a možné aktivity svojí 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Cenné pro všechny přítomné byly nejen jejich zkušenosti s přípravou na přijímací zkoušky, ale i vyprávění o radostech a strastech při začátku náročného vysokoškolského života.

 • V okresním kole soutěže v anglickém jazyce zvítězila ve své kategorii Hana Maňkošová. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy.

  Autor: Mgr. Michal Smatana

   

 • V termínu od 25. do 31. ledna 2020 se třída 1.B zúčastnila LVVZ. Poslední lednový týden sliboval hory sněhu, ale jako už mnohokrát se počasí zařídilo po svém.

  Chtěli jsme našim studentům rozšířit obzory a seznámit je také s běžeckým lyžováním. Sněhové podmínky nebyly sice ideální, ale alespoň základy na běžkách si vyzkoušel každý.

  Výcvik na sjezdových lyžích už probíhal bez problémů. Radost nám udělalo, že se i začátečníci naučili lyžovat a někteří možná v budoucnu zjistí, že i běžky mají svoje kouzlo.

 • Fyzika patří všeobecně k ne úplně populárním předmětům. Má mnoho vzorečků, pouček a dalších věcí, které každý, kdo chce danou látku pochopit, musí znát. Před mnoha a mnoha lety pronesl významný římský filosof Cicero jednu pravdivou myšlenku, a sice že praxe je nejlepší učitelka. A přesně z toho důvodu jsme se v době relativního klidu po pololetní uzavírce známek vydali na pražský Matfyz.

 • 29. ledna 2020 proběhlo školní kolo už tradiční soutěže v ruském jazyce. Letos se jí zúčastnilo 10 soutěžících, kteří poměřili síly ve 2 kategoriích - SŠ I (studenti 1. a 2. ročníku čtyřletého studia a odpovídajících ročníků víceletých) a SŠ II (studenti 3. a 4. ročníku). Soutěž byla rozdělena do 2 částí – písemné (poslech, čtení s porozuměním, gramatika a slovní zásoba) a ústní (popis obrázku a konverzace). Výsledky na medailových místech byly letos velmi těsné, třetí místo dělily od prvního pouhé 3 body (možné maximum bylo 94 b.).

  Výsledky:

 • Na Gymnáziu a Střední odborné škole dr. V. Šmejkala v Ústí nad Labem se konalo krajské kolo soutěže Bobřík informatiky kategorie Senior. Postup do tohoto kola si v rámci škol Ústeckého kraje vybojovali Vít Knobloch z oktávy a Jakub Hůďa ze septimy. A velmi úspěšní byli i v tomto kole. Vít Knobloch vybojoval druhé a Jakub Hůďa sedmé místo. Oběma gratuluji a děkuji za výbornou reprezentaci školy. Více informací o soutěži naleznete na stránkách soutěže.

  Autor: Mgr. Michal Smatana