10. prosince 2018 - Tak trochu jiná hodina dějepisu v primě

V pondělí 10. prosince zažili primáni netradiční dějepis, který jsem pracovně pojmenovala "Krušnohorské Vánoce s Adamem a Bárou".

Kvintáni Adam Novák a Bára Popovová se po předchozí dohodě chopili výuky a velmi poutavým způsobem se dětem pokusili přiblížit nejen vánoční tradice na české a německé straně Krušných hor, ale seznámili děti i s minulostí hornictví a jiných činností v této oblasti. Všichni už budou vědět, proč se hory nazývají Krušné, jaké významy má slovo štola, co symbolizuje světelný oblouk a díky čemu se otáčí vrtule na vánoční pyramidě. Výklad byl doprovázen řadou obrázků, krátkých dokumentů i názornou ukázkou typických dřevěných hraček.

Děti postupně doplňovaly pracovní list, který dostaly na začátku hodiny. Na konci došlo na prověření správnosti odpovědí a Adam nezapomněl ani na pochvalu za soustředěnost a aktivitu.

Myslím si, že jsme si to všichni moc užili, za což patří oběma jmenovaným obdiv a dík.

Autorka: Mgr. Kamila Pelešková