22. října 2019 - Exkurze na téma Sociálně záchytná síť, komunitní plánování a pomáhající profese

Dne 22. října se studenti třetího ročníku v rámci semináře Psychologie spolu s paní učitelkou Jitkou Ježkovou zúčastnili exkurze, jež se konala v rámci akce města s názvem Říjen pro neziskovky a byla zaměřena na Odbor sociálních věcí na Mostecku a v Ústeckém kraji obecně.

Paní přednášející - referentka v oddělení bytových a sociálních služeb, magistra Jana Pánková - nás okolo osmé hodiny ranní uvítala v prostorách městského magistrátu, kde jsme se usadili v jedné z kanceláří a začali naslouchat jejímu výkladu.

Paní Pánková nás tak prostřednictvím mluveného slova i názorné ukázky v podobě promítání seznámila s místním systémem sociálně záchytných sítí a služeb a vysvětlila nám základní pojmy vážící se k tomuto tématu.

Náplň jejího projevu byla velice pestrá – nejen, že nás informovala o jednotlivých službách a souvisejících profesích, nýbrž nám je i zasadila do kontextu našeho regionu (čímž nám zároveň přiblížila oficiální stránky města Most, kde se nacházejí všechny důležité kontakty a podrobnosti). Navíc své povídání prokládala i svými osobními zkušenostmi a vzpomínkami na své začátky v této oblasti, což bylo pro nás studenty velmi obohacující.

Po skončení přednášky jsme na závěr navštívili výstavu neziskových organizací nabízejících právě sociální služby, kde jsme se mohli dozvědět více o jejich činnosti a dát hlas té, která nám připadala nejlepší.

Exkurze se velmi vydařila, neboť nepochybně splnila svůj účel. Informovala nás o dostupnosti všech sociálních služeb, celkovém stavu jejich systému v našem městě a okolí, a také snahách o jeho vylepšení a rozvoj.

Autorky: Eva Pitáková, 3.S (text), Mgr. Jitka Ježková (foto)