26. dubna 2016 - Baroko v celé své kráse a na vlastní kůži

V úterý 26. února 2016 měli žáci 2.B a vybraní žáci semináře z 3.A, 3.B, 3.C a septimy možnost poznat baroko v celé své kráse a na vlastní kůži. Brzy ráno jsme se naskládali do autobusu, který nás odvezl přímo do Prahy, kde na nás čekala názorná ukázka barokního stylu na několika nejznámějších památkách našeho hlavního města.

Naší první zastávkou byl Černínský palác, který jsme si prohlédli jen zvenčí. Hned naproti němu ale stála Loreta, jejíž vnitřní prostory jsme důkladně prozkoumali a z výkladu našeho pana učitele jsme se kromě dějepisných údajů a holých faktů o architektonických prvcích baroka dozvídali i o některých zajímavostech a "zvrácenostech" tehdejších silně náboženských dob.

Cesta nás vedla Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí ke Chrámu svatého Mikuláše, který byl další zastávkou na naší výpravě. Posledním navštíveným místem byl kostel Panny Marie Vítězné, kde si přišly na své hlavně dívky, když obdivovaly krásné ručně vyšívané šatičky, které byly určeny pro Pražské Jezulátko - asi nejcennější náboženskou památku celého světa.

I přes nepříznivé a chladné počasí se exkurze vydařila. Poznali jsme barokní architekturu, umění i mentalitu barokního člověka. Když byl tento cíl úspěšně splněn, vydali jsme se v dešti k těm modernějším stavbám Prahy - k Palladiu, McDonaldu a dalším místům, kde jsme mohli utišit své hladové žaludky a nákupní horečku.

Po rozchodu jsme se vraceli domů unavení, ale plní dojmů a zážitků.

Autorka: Tereza Hachová, septima (text+foto)