19. května 2016 - Benefiční koncert Pro! DIAHELP

Ve čtvrtek 19. května 2016 se konal v pořadí již druhý benefiční koncert Pro! DiaHelp. Vystoupil Ženský komorní sbor Jirkov, sbory Collegium Hortensis a SMoG a plk. Mgr. Jan Zástěra, dirigent Hudby Hradní stráže.

Ve čtyři hodiny, a všichni již tradičně na minutu přesně, jsme se sešli před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde měl v šest hodin vypuknout plánovaný koncert. Pan školník nám přivezl hudební techniku, kterou se chlapci jali zapojit, abychom mohli začít zkoušet. K naší doslova nevídané radosti se o pár minut později objevila výprava z Německa, která si chtěla prohlédnout kostel provázena mluveným slovem, což samozřejmě nebylo během našeho zkoušení možné. Žádali nás, abychom 15 minut počkali a nechali si tak rozezpívaní na dobu, kdy měl již zkoušet další sbor. Nalezli jsme kompromis v podobě tichého ochraptělého zpěvu z naší a předstíraného nezájmu ze strany jinochů.

V půl páté jsme se přivítali s velmi dobrým starým známým, Janem Zástěrou. Poté dostal prostor ke zkoušení jeho sbor Collegium Hortensis, což znamenalo také nevyslovený pokyn pro domácí sboristy, aby se odebrali do zákristie ke ztenčení zásob občerstvení pro účinkující. Po příjezdu a příchodu umělkyň z ŽKS Jirkov jsme se sesbírali na schodech před oltářem k vyzkoušení společných skladeb. Byly to Adoro te devote/Klaním se ti vroucně (slova Tomáš Akvinský) a Perla ukrytá, obě z pera (či v dnešní době myši) Jana Zástěry. Po páté hodině konečně ukořistily čas k oťukání akustiky kostela také umělkyně z Jirkova.

Když byli všichni vzácní hosté, kteří byli ochotni přispět stokorunou dětem trápeným nemocí diabetes mellitus 1. typu a schopni dostavit se na koncert, pohodlně usazeni, zahájil stručnou varhanní introdukcí pan Zástěra. Slova se poté chopil absolvent našeho gymnázia Matouš Pail, který celým večerem provázel. Jeho roztřesené slovo pozvalo po vřelém projevu MUDr. Aleny Dernerové k vystoupení první ze sborů, kterým byl Ženský komorní sbor Jirkov a jehož vystoupení bylo tak skvělé, jak jen může bez jediného mužského hlasu být. Dirigovala paní Šárka Navarová, která měla přesně čtrnáct měsíců před tímto datem, kdy se konal první benefiční koncert, možnost dirigovat tenkrát zaznělou Perlu ukrytou.

Na kůru u varhan vystoupil jako druhý v pořadí sbor Collegium Hortensis, jehož vystoupení dirigoval student teplického gymnázia, Matouš Pavlis. Byl doprovázen varhanami, kterým život vdechl opět pan Zástěra.

Jako třetí přišla na řadu naše maličkost, Sbor mosteckého gymnázia. Zaznělo pět skladeb vybraných z našeho repertoáru, potlesk byl jako vždy téměř ohlušující. Po našem výstupu jsme se smísili s ostatními pěvci, abychom utvořili sbor, který dirigoval nejprve plk. Mgr. Jan Zástěra a poté naše vlastní sbormistryně, Mgr. Dana Řepová, poprvé ve vedení takto početného tělesa.

Vše se nadmíru podařilo a až na závěrečný potlesk, jehož délka mohla přivodit křečové žíly nejednomu vystupujícímu či nejedné vystupující, proběhlo hladce. Mnoho díků patří dalšímu absolventovi našeho gymnázia, Petru Šílovi, který byl ochoten a schopen koncert vlastními silami zorganizovat. Sboristé s pomocí hlasivek podpořených plnými žaludky obrátili diváky darované peníze v prospěšný nástroj, který usnadní život nejedné rodině s dítětem stíhaným cukrovkou. Jsme jim za tento skutek velmi vděční.

Autoři: Tomáš Varga, oktáva (text), Mgr. Michal Smatana

(foto)