Tag '2k23'

 • Ve čtvrterk 30. března 2023 se na naší škole konalo krajské finále mezinárodní matematické soutěže Adama Riese. Toto krajské kolo mělo určit desítku postupujících žáků Ústeckého kraje do mezinárodního finálového kola soutěže.

  Tato soutěž se u našich západních sousedů těší velké vážnosti. Prvního kola se ve spolkových zemích Sasko, Bavorsko a Durynsko účastní více než 1200 žáků. Příklady, které musí žáci řešit, jsou svou povahou a velmi často i odkazy na historické reálie 16. století netypické pro běžnou matematiku probíranou v současném českém školství.

 • Ve čtvrtek 30. března se konalo okresní kolo biologické olympiády v nejmladší kategorii. Žáci 6. a 7. tříd z celého okresu změřili své síly nejen v teoretických vědomostech, ale hlavně v praktických znalostech přírody a laboratorní zručnosti. Barvy naší školy hájily 3 děvčata ze sekundy – Terezka Skleničková, Rozálka Hebortová a Lea Skálová a obhájily je opravdu se ctí. T. Skleničková obsadila 4. místo, R. Hebortová byla na 3. místě a L. Skálová zvítězila. Obě medailistky postupují do krajského kola, které se uskuteční v květnu v Teplicích. Všem třem náleží velká pochvala a uznání.

 • Dne 29. března se naše slečny zúčastnily okresního kola ve volejbale. V konkurenci sedmi týmů jsme si vedly velmi dobře. Naše síly nestačily pouze na družstvo z obchodky. Ostatní zápasy jsme jednoznačně vyhrály a obsadily tak krásné druhé místo. Díky všem, za reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Ve středu 29. března se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo zeměpisné olympiády. Úkoly byly náročné, času bylo málo. Nestačily pouze znalosti, soutěžící museli umět využívat atlas a plnit úkoly v praktické části.

  Gratulujeme Adélce Těšitelové z primy, která se umístila na krásném 3. místě. A ostatním soutěžícím - Terezce, Davidovi a Pavlovi samozřejmě děkujeme za účast a reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Gabriela Malečková

   

 • Dne 28. března se naše družstvo chlapců zúčastnilo okresního kola soutěže ve volejbale. Ve vyrovnané skupině jsme se rvali o každý bod a těsně nás minula účast v semifinále. V zápase o 5. místo jsme s naprostým přehledem zdrtili soupeře a celkově se tak i umístili. Blahopřejeme ke krásnému sportovnímu výkonu.

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • V pondělí 27. března se v Ústí nad Labem odehrálo krajské kolo konverzační soutěže ve francouzštině. Naše studentky přímo zazářily 😊 V kategorii SŠ I. naši školu reprezentovala Mája Bočanová z kvinty a obdržela nádherné 1. místo. V kategorii SŠ II. nás reprezentovala Týnka Nguyen ze sexty, která se umístila na krásném 2. místě. Oběma studentkám děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a Máje přejeme hodně štěstí při pokračování soutěže v ústředním kole!

  Autorka: Mgr. Klára Bočanová

   

 • V pátek 24. března 2023 jsme vyrazili na další zápas Volejbalové ligy. Naše hra se postupně zlepšuje a je to vidět i na výsledcích. Podařilo se nám porazit tým marketingu. V dubnu se odehraje finále v Litvínově, takže nám držte palce.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • Ve čtvrtek 23. března 2023 se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo soutěže v anglickém jazyce. Naši školu reprezentovaly vítězky okresních kol studentky Viktorie Adamenko z kvarty a Jana Kundertová ze septimy. Oběma děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy a Viktorii budeme držet palce v ústředním kole, kam postoupila z 1. místa.

  Autorky: Mgr. Martina Skleničková (text), Mgr. Kristýna Drienová (foto)

   

 • Dnes 21. března jsme se v rámci vyučovacích hodin Svět práce zúčastnili celonárodního kola soutěže European Money Quiz 2023, pořádané Českou bankovní asociací. Jak jsme se do celonárodního kola dostali? Prošli jsme školním kolem, které proběhlo 9. března. Poprvé byl kvíz formou Kahootu o 15 otázkách, dnes se kvíz rozšířil na 17 otázek. Nešlo nejen o správné odpovědi, ale i o rychlost. Rozsah otázek byl bohatý a různorodý. Je nutno dodat, že zatímco školní kolo bylo individuální, v celonárodním kole jsme oba postupující tvořili jeden tým.

 • Dne 21. března 2023 proběhlo na Obchodní akademii a jazykové škole v Ústí nad Labem krajské kolo olympiády v německém jazyce. Naše škola měla zastoupení v kategorii nižšího stupně víceletých gymnázií a kategorii pro střední školy a víceletá gymnázia. Mezi mladšími studenty obsadil 3. místo Vojtěch Kindl z Kvarty, jehož účast byla poznamenána nožní ortézou a berlemi. V průběhu cesty prokázal značnou dávku odolnosti a houževnatosti, neboť množství schodů, které musel ten den na obou nádražích a i v budově Obchodní akademie zdolat, byl značný.

 • V pondělí 20. března proběhlo krajské kolo olympiády ve španělském jazyce, které se každoročně koná na Obchodní akademii a jazykové škole v Ústí nad Labem. Soutěžilo se ve dvou kategoriích a v obou naše studentky s přehledem vyhrály a postupují do republikového kola. Tímto Karle Hubáčkové z oktávy a Elišce Bartošové z kvinty gratulujeme. Na závěr se děvčata vyfotila s předsedkyní poroty Loretou Pérez Díaz.

  Autorka: Mgr. Pavlína Korcová

   

 • Ani letos se krajské kolo olympiády v ruštině neobešlo bez naší účasti. Minulé pondělí (20. března) nás v Ústí nad Labem úspěšně reprezentovaly 2 studentky – Kateřina Vykouková z 2.A v kategorii SŠ I a Aneta Salajková ze 4.B v kategorii SŠ II. Pro obě to byla premiéra a rozhodně mají být na co pyšné – Káťa se umístila na 2. místě a je náhradnicí pro celostátní kolo, Anetka skončila v silné konkurenci těsně pod stupni vítězů. Oběma blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

  Autorka: Mgr. Kamila Pelešková

   

 • V pondělí 20. března jsme se vydali se seminářem Základy teorie práva k Okresnímu soudu v Mostě, abychom zhlédli, jak vypadá přečin a trest v praxi. Paní soudkyně nás uvedla do problému a pak už hlavní líčení v trestní věci krádeže mohlo začít. My jsme v praxi viděli, o čem v rámci vyučování diskutujeme. Po vynesení rozsudku jsme ještě chvíli s paní soudkyní mohli debatovat a položit jí několik otázek. Návštěva hlavního líčení byl opravdu silný zážitek.

  Řeč paragrafů je jasná:

 • Ve dnech 18. a 19. března 2023 se uskutečnilo „soustředění“ sboru SMoG. Slovo soustředění píšu v uvozovkách z důvodu, že to nebylo běžné čtyřdenní soustředění mimo Most, nýbrž pár hodin zpívání navíc o víkendu na gymnáziu. Takže ano, byli jsme o víkendu ve škole. A to proto, abychom si nacvičili soutěžní písně a ukázali se na soutěži v tom nejlepším světle. Přestože byl víkend a všichni jsme byli trochu unavení, nebylo to tak hrozné jak jsme se zpočátku upřímně báli. V sobotu jsme byli rozděleni na ženské a mužské hlasy. Od 10 hodin zpíval alt se sopránem a od 1 hodiny tenor a bas.

 • Žáci semináře Základy teorie práva se ve čtvrtek 16. března vydali v rámci projektu „Poznej Ústecký kraj“ do Ústí nad Labem, aby se seznámili s fungováním veřejné samosprávy, protože kraj je vyšším územním samosprávným celkem.

  Ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků byl přijat Parlamentem České republiky dne 3. prosince 1997. První volby do krajských zastupitelstev proběhly 12. listopadu 2000.

 • Tomuto kompenzačnímu cvičení se s kvintou věnujeme od ledna. Protože název zní možná trošku strašidelně, pojďme si ho přeložit a vysvětlit.

  Jedná se o pohybové nervosvalové zpevnění (starší název- cvičení hlubokého stabilizačního systému páteře HSSP). Koncept podle profesora Koláře je založen na vývojové kinesiologii, což znamená, že využíváme pohyby a pozice, které vidíme u dětí během prvních dvou let života.

 • Dne 15. března náš volejbalový tým odstartoval jarní část Volejbalové ligy mixů. Začali jsme nejsilnějším soupeřem a bohužel na něj naše síly opět nestačily. V zápase jsme dokázali vzdorovat pouze jeden set. V další hře se nám nedařilo a družstvo obchodky zůstává stále neporaženo. Čekají nás ještě další zápasy a doufáme, že v těch zvítězíme.

  Autorka: Mgr. Karla Trefná

   

 • V úterý 14. března jsme v rámci semináře psychologie navštívili Kojenecký ústav v Mostě.

  Kojenecký ústav je zdravotnické zařízení, jehož účelem je zabezpečit péči a výchovu dětem, o které se rodiče nechtějí nebo nedokáží postarat. V současné době zde zdravotní sestry pečují o 36 dětí, nejčastěji ve věku do tří let.

 • Já a má třída jsme měli tu možnost se zúčastnit lyžařského kurzu 2023. Na základě ověřování se u nás našli 4 zájemci na jízdu se snowboardem a zbytek pokročilí lyžaři či nováčci na svahu. Na naši účast přišla řada až v březnu a to v týdnu od 6. - 10. března 2023. Využívali jsme prostoru skiareálu Klínovec a ubytováni jsme byli v penzionu Lenka. Po příjezdu jsme se ubytovali do chaty a vybalili si vše potřebné.

 • Ve čtvrtek 9. února 2023 jsme opět přivítali na našem gymnáziu studenty VŠCHT. Tentokrát zpestřily výuku ve 3. ročnících. Cílem bylo ukázat žákům experimentální chemii. Společně jsme se zabývali barevnými pokusy a seznamovali se s jejich principy. Hlavním tématem byli indikátory, barviva v přírodních látkách a potravinách, vnímání barev a nakonec výletem do minulosti nás seznámili s principem tvorby fotografií. Vše probíhalo v přátelské atmosféře. Děkujeme studentům VŠCHT.

  Autoři: Mgr. Iva Vítová (text), Mgr. Michal Smatana (foto)