Tag '2k22'

 • Ve čtvrtek 22. prosince 2022 se uskutečnila tradiční vánoční akademie našeho gymnázia. Program byl velmi pestrý a zahrnoval taneční, hudební a také pěvecká vystoupení. Žáci školy si mohli vyslechnout hudební skupinu Felina ve složení Martin Piták (bicí) a Michael Husárek (kytara). Poslechnout si sólový zpěv Josefíny Krausové a Matěje Výborného, duet Kateřiny Pazderové a Vojtěcha Šuchy či klavírní vystoupení Jiřího Peška, Karla Hrdličky, Martina Knola a Kláry Červenkové.

 • Vánoce, Vánoce přicházejí… a s nimi i naše již tradiční charitativní sbírka pro děti a matky v nouzi, které žijí v azylovém domě v našem sousedství.

  Azylový dům je totiž určen ženám a matkám s dětmi, které se ocitly na ulici, protože přišly o bydlení, nebo jsou ohroženy nějakou formou násilí, žijí v nevyhovujícím rodinném prostředí nebo v obydlí, které ohrožuje jejich život a zdraví.

  Ve středu jsme se sešli ve vestibulu budovy v Majakovského ulici, abychom si zazpívali vánoční písně a předali vybrané jídlo a hračky.

 • Ve středu 21. prosince 2022 se uskutečnil vánoční šachový turnaj. Zúčastnilo se ho 16 hráčů. Hrálo se švýcarským systémem na šest kol. Čas každého hráče byl nastaven na 10 minut plus 5 sekund za každý tah. Vítězkou celého turnaje se stala Lada Semová ze třídy 2.A, která vyhrála všech šest svých partií. Na druhém místě s pěti vyhranými partiemi se umístil Martin Kovář ze septimy a na třetím místě skončil se čtyřmi body a díky pomocným bodům (BH) Tomáš Mario Lorenz ze 2.B. Turnaj byl zároveň nominačním turnajem pro krajské kolo přeboru školních družstev v šachu, které se uskuteční 2.

 • Děti milují pokusy. Rádi zkoumají, dumají, přemýšlí a nakonec na všechno přijdou. Přesně tak to probíhalo u prvňáčků na základní škole Jeřabinka. Sedělo jich tam deset a každé dvojici se věnovala jedna naše studentka: Denča a Janina ze septimy, Justy, Lucka a Ema ze sexty. Proč právě tato děvčata? Rády pracují s malými dětmi a musím říct, že jim to opravdu šlo. Správně děti naváděly, kladly moc hezky otázky, kterým děti rozuměly, a nakonec je šikovně dovedly k úspěšnému pokusu.

 • V pondělí 19. prosince se třídy Kvarta A a 1.A vypravily na exkurzi do vánočně naladěné Prahy. Cesta utekla jako voda a v jedenáct hodin jsme byli připraveni zhlédnout interiér Národního divadla a vyslechnout si výklad dvou sympatických dam, které nás seznámily s historií i současností této význačné kulturní památky. Po rychlém pěším přesunu na Václavské náměstí jsme si užili několik volných chvil, občerstvili se, porozhlédli se po okolí a načerpali síly na další bod programu – Národní muzeum.

 • Tak jako tradičně, i letos jsme se v rámci našeho vánočního turné vydali do naší milované Lišnice, kam nás každý půl rok zve pan starosta.

  Víte, co mi přijde? Že vždy když mám psát článek o určitém koncertě, tak se něco nevyvede a jsou stresy. Co že se to nevyvedlo tentokrát? Jak jsme si všichni všimli, tak počasí nebylo moc příznivé. Déšť, který se okamžitě měnil v led narušil dopravu i náladu.

 • Když se voda mění v led, ještě než stačí dopadnout na zem, vítr odfoukává šály a čepice a na vlasech se tvoří námraza, je ta správná chvíle vyrazit do Krušných hor. Tímto heslem se řídily třídy sexta a septima, když se v krásně mrazivém dni vypravily do městečka Seiffen.

 • Kde má své historické kořeny označení pravice - levice, v jakých historických souvislostech se formovaly jednotlivé ideologie, na jaké potřeby odpovídaly, co mají společného, v čem se liší…

  Tak o těchto a mnohých dalších otázkách jsme diskutovali s Janem Charvátem z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. A stálo to zato. Nejen, že je Jan Charvát odborník na slovo vzatý, ale navíc i skvělý řečník, žádný nudný patron. I když v našem hledáčku bylo téma velmi vážné, dokázal ho pojmout velmi vtipným, neotřelým a zajímavým způsobem.

 • Již tradičně se výběr našich žáků vydal na předvánoční volejbalový turnaj do naší partnerské školy v německém Hungenu. Akce se konala v rámci projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena. Kromě sportovního výkonu měli naši žáci na programu prohlídku vánoční trhu v nedalekém městě Gießen.

  Autor: Mgr. Michael Přenosil

   

 • V minulých dnech nám autor výstavy a kresleného komiksu na téma Mostecké stávky, Mgr. Jiří Šlajsna, pracovník Muzea Most, zapůjčil do naší školy tuto výstavu, aby se žáci mohli seznámit s tématem, a to velmi moderní formou kresleného příběhu. Umožnil tak nejen dějepisářům pracovat s touto událostí našich regionálních dějin jinou metodou, než klasickou frontální výukou.

 • Ve středu 14. prosince vystoupil pěvecký sbor SMoG v našem přesunutém kostele. Na koncertě zazněly jak klasické vánoční písně, tak písně z různých koutů světa. Inu vše, co si můžete od našeho sboru přát. A možná ještě víc, než jsme si sami dokázali představit, že kdy zvládneme.

 • Již od podzimu jsme plánovali se 4.S exkurzi do Drážďan spojenou s návštěvou vánočních trhů. Volba padla na středu 14. prosince, aniž bychom tušili, že tato středa bude mít přívlastek „mrazivá“. Vyjížděli jsme ráno z mosteckého nádraží vlakem do Drážďan s přestupem v Ústí nad Labem. Cesta rychle uběhla, kupé byla teplá a pohodlná. Jedna ze studentek napekla perník, takže proběhla i „vlaková snídaně“. Děkujeme!

 • 13. prosince jsme vyrazili s futsalovým týmem reprezentovat na turnaj druhého kola Středoškolské ligy, který se konal v Podbořanech. V krásné místní hale jsme se opravdu pěkně uvedli, bez inkasované branky postupujeme turnajem dále. Gratulujeme, skvělý sportovní výkon všech zúčastněných!

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • V úterý 13. prosince jsme v rámci semináře psychologie navštívili Kojenecký ústav v Mostě. Jsme rádi, že naše skupina mohla zavítat mezi děti, protože dlouhou dobu bylo toto zařízení z důvodu covidových opatření veřejnosti nepřístupné.

 • 12. prosince 2022 se na naší škole konaly Studentské prezidentské volby. Všichni studenti měli možnost vyjádřit svůj názor a zvolit jednoho z devíti prezidentských kandidátů. Celostátně se projektu zúčastnilo 504 středních škol, z toho 233 gymnázií.

 • „Broučánkové, ve 12:50 sraz u horní budovy a ve 13:00 odjezd do Prahy.“

  Jakmile obdržíme na Facebooku tuto informaci, tak víme, že nastal čas na těšení se na další koncert z našeho „vánočního turné“.

  Tentokrát jsme zavítali do hlavního města, kde jsme zpříjemnili odpoledne / podvečer lidem, kteří se přišli podívat na vánoční trhy na Staroměstském náměstí.

  Důležitá otázka však zní: „Zpříjemnilo pořadatelství vánočních trhů odpoledne / podvečer nám?“ To budete muset posoudit asi sami. Vezmu to celé hezky od začátku.

 • 7. prosince ráno se na B2 sešlo 28 studentů 1. – 4. ročníku a odpovídajících tříd osmiletého studia, aby poměřili síly ve znalostech z oboru historie. Tématem letošního ročníku byl "Rozdělený svět a Československo v něm - 1945 - 1992". Všem zúčastněným patří poděkování za odvahu a ochotu udělat něco nad rámec běžných studijních povinností.

  Image
 • Dne 6. prosince 2022 se uskutečnilo školní kolo Dějepisné olympiády pro žáky 3. a 4. letého ročníku osmiletého gymnázia. Tematické zaměření letošního ročníku znělo "Rozdělený svět a Československo v něm - 1945 - 1992". Celkem se zúčastnilo 13 žáků a žákyň. Všem zájemcům děkujeme za účast a postupujícím: Oleksandr Rybinskyi, Anna Korcová a Emma Černá přejeme hodně štěstí v okresním kole.

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

  Image
 • Ti, kteří ráno začínali výuku na B1, byli vyzpovídáni ze svých dobrých skutků za uplynulý rok andělem a dvěma čerticemi.

  A jelikož nikdo (údajně) nezlobil, mohli si studenti zpříjemnit pondělní ráno něčím sladkým.

  Autoři: vrchní pekelnice Mgr. Dita Babčaníková (text) a čert s hodností vraníka Martin Klein (foto)

   

 • V úterý 6. prosince nás navštívil náš absolvent Adam Novák, který přijel představit do dějepisných hodin prvních ročníků tradice krušnohorských Vánoc. Žáci se seznámili s historií těžby v našem regionu, s hornickými zvyky, s výrobou hraček, vánočních postaviček a ozdob. Hodina se nám všem velmi líbila, děkujeme tímto Adámkovi za jeho ochotu a krásnou prezentaci!

  Autorka: Mgr. Klára Bočanová