Tag '2k22'

 • V tomto roce byl naší škole schválen projekt Erasmus+ pod názvem Společně pro budoucnost. Tento projekt je podpořen fondy Evropské unie. V rámci projektu budeme opět spolupracovat s naší partnerskou školou Gesamtschule Hungen v Hesensku (SRN). V září 2022 se uskutečnila naše první návštěva této školy s výběrem šesti žáků. Zde jsou jejich ohlasy:

  Autor: Mgr. Michael Přenosil (text+foto)

   

 • V pondělí 26. září 2022 se uskutečnilo na půdě školy první setkání studentů 2.A se zástupcem místního centra Europe Direct. Doktor Václav Netolický vedl přednášku o historii a institucích Evropské unie, povyprávěl i o svojí práci na půdě Evropského parlamentu.

  Naše další společné setkání proběhne přímo ve středisku ED v Mostě.

  Autorka: Mgr. Jitka Ježková

   

 • Dne 23. září se třída 3.S vypravila do Teplic, kde se konal druhý ročník akce s názvem Jarmark chutí.

  Tato akce je zaměřená hlavně na zdravý životní styl a vzdělávání. Navštívili jsme přednášku Bude pro nás dost jídla? Dozvěděli jsme se, jak změnit stravování ve prospěch svého zdraví a planety.

  Zajímavý byl také doprovodný program, kde jsme mimo jiné měli možnost ochutnat křupavé smažené červíky.

  Doufáme, že se do Teplic podíváme i příští rok.

  Autoři: Mgr. Karla Trefná (text), Mgr. František Staněk (foto)

   

 • Ráno nás čekalo uklízení bungalovů, což pro některé bylo dost nečekané a nezvyklé. Ale nakonec jsme to zvládli, naložili kufry do vozu a vyrazili jsme na zpáteční cestu. Čekalo nás skoro 1 300 kilometrů a opouštěli jsme prosluněné Toskánsko velmi smutní.

  Hned za hranicemi regionu, kousek od Sieny, nám ukázalo počasí, co umí. Během chvilky jsme se dostali o 13 stupňů níže, slunce se schovalo za velmi tmavé mraky a spustil se déšť. Ten se postupně měnil na průtrž mračen a prudký vichr hnal proti čelnímu sklu i zmrzlé krupky. Museli jsme zpomalit a postupně jsme nabírali zpoždění. Projeli jsme Pádskou nížinu a začali jsme stoupat k Alpám.

 • Tak dnes to bude už poslední zpráva z místa našeho ubytování v Toskánsku. Čekal nás už trochu jednodušší program, ale i na ten se všichni těšili.

  Dopoledne jsme navštívili blízký ostrov, spojený s pevninou jen hrázemi a vytvářející tak již zmíněnou lagunu. Tady leží dva větší přístavy-Porto Stefano a Porto Ercole. A právě ten druhý, Herkulův přístav, jsme navštívili. Přivítal nás výhledem na zakotvené jachty a čluny, klidně se pohupujícími na hladině. Počasí udeřilo velikým vedrem, je vlhko a dusno.

 • Proč jsme jeli: člověk je tvor zvídavý a také někdy “překvapivě sociální“, no tak jsme se společně rozhodli, že stmelit se zase o trošku blíže není špatný nápad.

  Kam jsme jeli: do kempu v Hradci u Kadaně (většina chatky, ty, co ignorovali předpověď počasí – stany).

  Jak jsme pracovali: ve skupinkách podle svého vlastního zaměření (MatFyz, bižule, zemák, děják a zsv + všichni do svého prezentování zapojili jazyky – ájinu, fráninu a němčinu).

 • Dnešní den začal zajímavě již okolo třetí hodiny v noci, kdy k nám vtrhla pravá středomořská bouřka. Blesky se protínaly jeden za druhým, silný vítr skučel mezi stromy, a nakonec přišla průtrž mračen. Bouřka byla prudká, ale trvala jen něco přes dvě hodiny. Někoho probudila, někdo spal klidně dál. Alespoň se před dnešním bohatým programem vyčistil vzduch. Pro jistotu všem říkáme, aby si vzali s sebou nepromokavé oblečení, má pršet.

  Sedáme do busu a vyrážíme směr Bolsenské jezero, čeká nás bolsenský zázrak. Už po cestě se dělá veliké dusno, asi jsme s sebou táhli pláštěnky zbytečně. Po příjezdu do městečka navštěvujeme kostel Santa Cristina a posloucháme vyprávění o zázraku, který se odehrál roku 1263 českému knězi Petrovi. Nejednou vyjde ze dveří mohutný člověk a povídá: "Odkud jste přijeli?" Moravské zabarvení hlasu a pak se dozvídáme, že místní páter je z Hranic na Moravě. To byla paráda, měli jsme výklad od odborníka.

 • Telegraficky:
  4.A, 3.A a 2.C v ráji
  Frýdštejn, Vranov Panthenon, Drábovna...
  13.6km, 20 000 kroků...
  Telátka, kůň a pes
  Jizera, skály...
  Houby
  Hláška: Pomalu snejksi 😃

  Autoři: Mgr. Jakub Haviar (text+foto), Mgr. Pavlína Korcová (foto)

   

 • Dnes to bude velmi stručné. Sice nás včera teplá sopečná voda trochu unavila, ale i dnes vyrážíme na cestu. Tentokrát bez autobusu, pěšky. Blízké městečko Albinia je vzdálené něco přes tři kilometry, takže procházka to nebude dlouhá. Trochu nás překvapilo veliké dusno, ale to zvládneme.

  Na hlavní ulici sedáme do kavárničky a objednávky jsou rychlé - káva, zmrzlina, dortíky, palačinky, poháry. Sedáme pod slunečníky a v klidu si užíváme těchto dobrot. Někteří jsou do blízkého kostela na prohlídku a jiní směřují do obchůdků na hlavní ulici. Výběr není velký, místní trhy nabízí i zajímavé věci, ale stačí nám to. Nakoupíme něco i na cestu zpět a vracíme se okolo poledne do bungalovů.

 • Telegraficky:
  4.A, 3.A a 2.C v ráji
  Geocatching
  Závod
  Mlok skvrnitý
  Otužování
  Déšť

  Autoři: Mgr. Jakub Haviar (text+foto), Mgr. Pavlína Korcová (foto)

   

 • Dnes, po včerejším náročném dni, nás čeká více odpočinku. Ale když už jsme tady, chtělo by to opět něco nezvyklého. Pojedeme se vykoupat! Tak to asi nebude nic zajímavého, řeknete si, v moři jsme přece skoro každý den. Tak co je na tom tak zvláštního? My se totiž pojedeme vykoupat do sopečných pramenů. Komu se to běžně podaří?

  Na cestě projíždíme městečko Manciano, kde jsme se dopoledne krátce zastavili před naší výpravou k pramenům. Opět vidíme nádherná zákoutí, úzké uličky, kamenné domy a pomalu šplháme na vrchol města, kde si prohlížíme místní hrad. Tentokrát je to bez výkladu, jde jen o to nasát atmosféru a rychle k cíli dnešního dne.

 • Telegraficky:
  4.A, 3.A a 2.C v ráji
  Lukostřelba, střelba, rafty, volejbal...
  Trosky, Sedmihorky, Hruboskalsko...
  Borovice lesní, Brusnice brusinka...
  Počasí pod mrakem

  Autoři: Mgr. Jakub Haviar (text+foto), Mgr. Pavlína Korcová (foto)

   

 • Dnes nás čekalo okolí Bolsenského jezera, kde jsme na chvilku přejeli hranice Toskánska a ocitli se v části Itálie, které se říká Lazio. I tady na nás čekala úžasná krajina olivovníkových hájů, usedlostí, venkovských trattorií a samozřejmě krásných městeček.

  Naše první zastávka nás dovedla do města Viterbo, města fontán. A jednu jsme viděli hned na nádvoří papežského paláce. Nás ale zajímá hlavně papežský palác, který sloužil jako letní sídlo tohoto církevního představitele. Právě ve Viterbu probíhaly konkláve, volby papežů, a také se tady konala ta nejdelší volba - 1005 dní se dohadovali, až nakonec zvolili.

 • Telegraficky:
  4.A, 3.A a 2.C v ráji (Penzion Bartošova Pec)
  Hrubá Skála, Turnov
  Josef Pekař, Jan Patočka…
  Vřes obecný, Osladič obecný…
  Funkcionalismus, baroko…
  20000 kroků, 20 km…
  Počasí ideální.

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • Třída 1.C si užila adaptační kurz v Českém Jiřetíně. Všichni se aktivně zapojovali do seznamovacích her, které si pro ně připravili lektoři Zuzka, Fíla a Míša. Na ukázku toho, jak spolupracovali přikládáme pár fotek.

  Autoři: kolektiv třídy 1.C (text), Mgr. Michaela Marešová (foto)

   

 • Po klidné noci, kdy jsme se, na rozdíl od autobusu, pohodlně vyspali, jsme ráno vstávali do slunečného dne. Od blízkého moře k nám dosahovala vůně slané vody, ale proto tady nejsme. Sedáme do vozu a jedeme směr Orbetello, prohlédnout si asi největší mořskou lagunu Evropy.

  Opět dostávají žáci do ruky pracovní list, už druhý, a už posloucháme výklad o využití laguny jako zdroje soli ve středověku, jako letecké základny v době druhé světové války a pomalu směřujeme do místního kostela, opět nevšední ukázky figurální výzdoby fasády dómu.

 • V článku naleznete krátká videa, ukázky z prvního tréninku žáků nového kmenového sportu našeho gymnázia - veslování. Tréninky probíhají na jezeru Most pod vedením trenéra Pavla Bláhy.
 • Po noci bolavých zad ze sedaček v autobusu jsme dorazili do městečka San Gimignano. Prohlédli jsme si katedrálu s nádhernými freskami Felippa Memiho, zobrazující výjevy ze Starého a Nového zákona. Románské oltáře a gotické vitráže dotvářely obrázek celé stavby, krásné ukázky toskánské architektury. Město jsme si prohlédli i kvůli celé řadě věží, proto se městu také tak přezdívá. Také jsme se podívali do místní gelaterie Dandoli, která se pyšní několika tituly mistra světa ve výrobě zmrzliny. Chutnala prý skvěle a všem.

 • Milí přátelé, kolegové a podporovatelé DofE,
  s velkým zármutkem jsme včera obdrželi zprávu o úmrtí Jejího Veličenstva, královny Alžběty II.
  Byla to právě královna Alžběta II., společně s jejím manželem, Princem Philipem, zakladatelem Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, kdo ztělesňoval zásadní hodnoty našeho programu. Odpovědnost, charakter, píle a nekonečná starost o druhé. Oba podporovali nespočet charitativních organizací a spolků, včetně té naší. Vždy si totiž dobře uvědomovali, jak velkou váhu má jejich hlas a kolika lidem a dětem mohou pomoci již jen svou přítomností.
  Image
 • Dnes se ve 2.B a v kvartě pracovalo na prezentaci chutných a zdravých receptů. Téma „ESSEN“ (jídlo) je součástí opakování prvního roku výuky německého jazyka těchto tříd na naší škole. Studenti vybírali suroviny, rozdělovali je do skupin, hledali slovesa, která souvisí s přípravou daného jídla, vymýšleli slogany. Někteří zvládli i povedené grafické zpracování celého zadání. Nezbývá než popřát „Guten Appetit!“.

  Autorka: Mgr. Andrea Gregorová