20. října 2017 - Chemie v barvách

V pátek se konala Hodina moderní chemie na téma Chemie v barvách pro septimu, 3.A, 3.B a 3.S. Přednášejícími byli dva studenti z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Kateřina Kučnirová a Václav Mareška. Lektoři nám přiblížili svět barev v rámci fyzikálních a chemických jevů a jejich vnímání našimi smysly. Vše následně demonstrovali vědeckými pokusy. Seznámili jsme se se zákonitostmi odrazu světelných paprsků od objektů a s proměnlivostí barev při odrazu světla v závislosti na teplotě osvětleného objektu. Velmi zajímavým experimentem bylo nasvícení preparovaného papíru UV zářením se současným stíněním pomocí fotografického negativu, jehož výsledkem byla vytvořená fotografie.

Závěrem s námi přednášející pohovořili o samotném studiu na vysoké škole a přiblížili nám tak svět vědy. Děkujeme.

Autoři: Marek Fux, septima (text), Daniel Schön, septima (foto)