23. října 2017 - Barokní exkurze v Praze

Dne 23. října 2017 se třídy 2.C a sexta pod velením Mgr. Zdeňka Vejražky zúčastnily další z dějepisných exkurzí, tentokrát na téma Baroko. Baroko je protireformační sloh, který poukazuje na lidskou nicotnost a božskou dokonalost, tudíž byla většina navštívených míst církevními stavbami.

První zastávkou byl Černinský palác, postaven pro Jana Humprechta Černína z Chudenic. Jedná se o budovu původně renesanční, ale později předělanou do barokního slohu. Nejvýraznějším rysem budovy jsou prostorová sgrafita. Od roku 1934 slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí.

Naproti Černinskému paláci se nachází Loreta, která na první pohled zaujme vysokou věží, v níž se nachází zvonkohra Petra Naumanna. Ta se poprvé rozezněla v roce 1695. Ve středu Lorety se nachází česká Santa Casa. Ze všeho nejdůležitější je však pokladnice s druhým nejcennějším chrámovým pokladem v České republice a to Pražské slunce a stříbrný zlacený kalich z roku 1510.

Další zastávkou byl Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně. Základní kámen pokládal sám císař Leopold I. Nejvýznamnější fresku jsme bohužel kvůli rekonstrukci nezahlédli, stejně jako obraz Karla Škréty, nacházející se v boční kapli, která je věnována obětem morové epidemie v Praze.

Poslední zastávkou byl Chrám Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Hlavní "atrakcí" je Pražské Jezulátko z roku 1628, jež kostelu věnovala Polyxena z Lobkowicz. Pražské Jezulátko je dřevěná soška. Zajímavostí je, že je převlékáno desetkrát ročně do oděvů, jejichž barva koresponduje s obdobím církevního roku. Oblečků je několik desítek a pocházejí z celého světa.

Autoři: Klára Sazimová, 2.C (text), Mgr. Zdeněk Vejražka (foto)