1. prosince 2017 - Exkurze do ČNB

V 7:45 jsme se se seminářem marketingu a managementu sešli společně s výběrem ze sekundy před budovou B2, odkud jsme vyrazili směr Praha. Cesta proběhla v pořádku, bez kolon. V půl 10té byla většina semináře "vyhozena", společně s panem profesorem Černým, v centru Prahy a mohla jít nakupovat, prohlédnou si nějakou výstavu, či co se jim zachtělo. Sekunda jela s panem profesorem Haviarem a některými jedinci ze semináře na trampolíny. Takže mezitím, co my nakupovali, dětičky se mohly pořádně vydovádět.

Kolem poledne však byly též "vyhozeni" v centru a měli hodinku na oběd.

Ve 13:10 jsme měli sraz před Českou národní bankou. Když jsme se všichni sešli, byli jsme po pěti lidech pouštěni dovnitř, kde jsme museli být zkontrolování, zda u sebe nemáme nějaké zbraně, pití, či ostré nástroje - takže prohlídka jako na letišti. Uběhlo 20 minut a naše exkurze mohla začít.

Slečna, která nás celou exkurzi prováděla a informovala o všem, co jsme potřebovali vědět, byla velmi příjemná.

V první řadě jsme si v šatnách museli nechat všechny věci, hlavně elektroniku, protože se v ČNB nesmí nic fotografovat. Většina z nás se cítila bez telefonu zvláštně, ale jen prvních pár minut, pak jsme si na něj ani nevzpomněli. Naše první zastávka byla v kinosále, kde jsme viděli 2 filmy. Jeden naučný, kde bylo vše o tom, jak banka vznikla, něco o penězích, důležité pojmy, jména, atd. Druhý film byl pojat vtipně a byl animovaný. Myslím, že ten nás všechny zaujal více.

Po zhlédnutí filmů jsme se přesunuli před samotný "trezor", kde se nachází celá výstava. Slečna se nás ptala, co víme o ČNB, co si pamatujeme z filmu + nám řekla nějaké doplňující informace.

Posléze jsme se přesunuli dovnitř a obdivovali krásy ČNB. Viděli jsme, jak vypadají padělané peníze, mohli jsme si zkontrolovat pravost našich peněz, občanek, platebních karet a třeba i řidičáků či techničáků na auto. Absolutně jsme netušili, jak taková "nasvícená" občanka vypadá a byli jsme z toho lehce unešení.

Na závěr exkurze jsme si zasoutěžili a zvedli zlatou cihlu. Tedy jen ti silnější z nás. Cihla vážila 12,6 kg a měla hodnotu 11,5 milionu.

V 17:15 jsme v pořádku dorazili před školu a mohli jet domů.

Všem se nám exkurze líbila a za sebe mohu ČNB doporučit!

Autoři: Markéta Rybínová, 4.C (text), Mgr. Jakub Haviar (foto)