22. a 23. června 2018 - Škola v přírodě, den první a druhý

Den první

A už je to opět tu! Legendární škola v přírodě. V letošním školním roce strávíme týden v Plasech na severním Plzeňsku.

Vše začalo ve 13:30, kdy se u přistavených autobusů dovybraly potřebné dokumenty. Zanedlouho už byly všechny autobusy na cestě. Po příjezdu do tábora jsme se ubytovali, dostali oddílové vedoucí, prošli zdravotnickým filtrem a vyfasovali ložní prádlo. Celé odpoledne jsme vyplnili vybalováním a hraním volejbalu. Síly jsme dočerpali u vydatné večeře (maďarský guláš s kolínky) a pak jsme byli seznámeni s informacemi o provozu tábora a o bezpečnosti.

Den druhý

Dnešní ráno bylo poněkud chladnější a neodpovídající letnímu datu v kalendáři. Zahřáli jsme se až u čaje při snídani. Po osmé hodině nás čekala procházka do nedalekého města Plasy. Naším cílem byl cisterciácký klášter, skvost barokní architektury. Během prohlídky jsme byli okouzleni zajímavým výkladem. V rámci okruhu jsme navštívili ambity, kaple nebo knihovnu. Největšími lákadly jsou však důmyslné architektonické úpravy Jana Blažeje Santiniho. Nejzajímavější je důmyslný vodní systém a středověké záchody neboli préverty. Mimochodem, kdyby poklesla hladina vody, na které klášter stojí, celá stavba by se zřítila. Po tomto skvělém historickém zážitku jsme dostali rozchod v oblasti výskytu cukráren a obchodů.

Odpoledne jsme se již plně věnovali celotáborové hře s vychovateli. Letošním tématem jsme se dostali do Bradavic za Harrym Potterem. Byli jsme napadeni mozkomory a vykradli nám knihovnu se spisy a kouzly. Tomu byly zasvěceny i dnešní hry. První hrou bylo sbírání zaříkadel. V lese byly rozmístěny papírky s jazykolamy. Rozdělili jsme se do menších skupin a tyto skupiny měly za úkol zapamatovat si v lese jazykolam a přeříkat ho vychovateli. Bylo to obtížné, ale velice zábavné. Další hrou bylo sbírání svitků. Zde byly důležité především rychlé nohy a postřeh. Poslední hrou bylo hledání papírků s klíčovými pojmy z příběhů Harryho Pottera. Celí uřícení jsme nakonec došli do tábora.

Po večeři a příjemném osvěžení ve sprchách nás přivítal samotný Moudrý klobouk a rozřadil nás do studijních kolejí (Nebelvír, Havraspár, Zmijozel, Mrzimor).

Autoři: Adam Novák, kvarta (text), Mgr. Eva Matesová (foto)