4. až 8. března 2019 - Sněženky a machři na Klínovci alias lyžák kvinty

Každý, kdo si vzpomene na svůj první ročník na gymplu, vybaví se mu lyžařský výcvik. Letošní rok nebyl výjimkou. V termínu od 4. do 8. března se na lyžák vydala kvinta.

Právě v osudný čtvrtý březnový den se naše třída s několika zavazadly nalodila do autobusu a ten mohl vyjet. Poslední dny nás jímala hrozná představa, že by nebyl sníh. Během cesty jsme netrpělivě vyhlíželi alespoň malý zbyteček sněhu, tu a tam se nějaké ty fleky naštěstí objevily. Po příjezdu jsme se ubytovali v nádherném penzionu Lenka v Loučné pod Klínovcem (nad krásnými pokoji s televizemi jsme doopravdy žasli). Po obědě jsme vyrazili skibusem na svah (o skibusu vám ještě povím). Zde jsme se rozdělili do třech skupin podle pokročilosti a mohlo se lyžovat. Odpoledne jsme se navrátili do penzionu, kde nás čekala večeře a po ní krátké seznámení s organizací kurzu.

Následující dny vypadaly obdobně. Každodenním ranním rituálem byla snídaně. Nebyla to však obyčejná snídaně typu rohlík s máslem a sýrem. Kromě toho jsme si mohli dopřát jogurtu, pomazánek, čerstvě upečené buchty nebo si vychutnat párek a omeletu. Prostě úžasné! Navlékli jsme se do lyžařské výbavy, vzali hůlky a lyže či snowboard a šli ke skibusu. Ano, slyšíte dobře, SKIBUS! Na pohled menší autobus pendlující v pravidelných intervalech na Klínovec a zase zpět. Do tohoto malého autobusu jsme se museli narvat spolu s dalšími třemi školami. První den jsme jakožto nezkušení nováčci nenastoupili do autobusu všichni. Autobus se pro polovinu naštěstí vrátil. Další dny jsme se již dokázali do autobusu probojovat. Po akci skibus jsme došli k lanovce Dámská a odtud vyrazili na všechny strany. Vyzkoušeli jsme všechny sjezdovky. Nejvíce se nám líbila Jáchymovská a Přemostěná. Během poledne jsme se jak jinak než skibusem dostali zpět do penzionu na oběd a po hodinovém klidu vyrazili zpět na Klínovec. Po čtvrté hodině jsme se definitivně vrátili na chatu odpočívat. Večer jsme se pohostili u večeře a pak se ještě sešli na krátkých přednáškách. Ty byly zaměřeny na historii lyžování, lyžařské disciplíny a první pomoc.

Ve středu odpoledne jsme však nelyžovali. Vydali jsme se do městečka Kurort Oberwiesenthal na saské straně. Prošli jsme si město, nakoupili v Edece a na tržnicích v Loučné a vydali se zpět.

Pět dní uběhlo jako nic a v pátek jsme po dopoledním lyžování vyrazili zpět do jarně naladěného Mostu.

Ačkoliv jsme na horách pobyli pouze pět dní, odnesli jsme si spoustu zážitků a zkušeností. Lyžák se stane nesmazatelným bodem v naší paměti. Nakonec bych rád dodal, že během výcviku se nestal ani jeden úraz.

Autoři: Adam Novák, kvinta (text), Mgr. Martina Skleničková (foto)