27. března 2019 - Krajské kolo Dějepisné soutěže gymnázií

Ve středu 27. března se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo Dějepisné soutěže gymnázií. Programem není pouhé napsání testu. Odpoledne se jde do muzea na výstavu (letos jsme byli na výstavě o trpaslících) a poté následuje dokonce i oběd. Soutěže se zúčastnili tři studenti kvinty (Adam Novák, Tomáš Pěnkava a Daniel Vostrý). Jako každý rok se i tento ročník krajského kola konal v posluchárně Filozofické fakulty UJEP. A co vlastně bylo letošním tématem? Většina studentů toto téma ve škole nikdy neprobírala. Když zmíním jména jako Havel nebo Jakeš, všichni jistě poznají, že se jedná o sametovou revoluci. A při vyřknutí jmen Klaus a Mečiar všem naskočí rozpad ČSFR. Tato dějinná témata byla náplní otázek testu, na nějž jsme měli 1 hodinu. Kromě části s otázkami s výběrem ze čtyř možností, zde je i část s fotografiemi známých osobností či doplňování do textu. Obtížnost testu se vyrovná vysokoškolským zkouškám, otázky vytvořili přední čeští historikové. Byli jsme zde navíc nejmladšími účastníky. A jak toto klání dopadlo? Stupínkové příčky jsme neobsadili. Skončili jsme na celkovém pátém místě (bod za čtvrtými Teplicemi). Máme však stále šanci na postup do celorepublikového kola. Nyní netrpělivě vyčkáváme a doufáme, že se letos do Chebu konečně podíváme.

Autoři: Adam Novák, kvinta (text), Mgr. Jakub Haviar (foto)