23. dubna 2019 - El Día de México

Dne 23. dubna proběhl na horní budově Mexický den, během nějž se každý, kdo měl zájem, mohl něco dozvědět o tamní kultuře, obyčejích i každodenním životě očima studenta Jesuse. V osm hodin proběhlo zahájení, na němž zazněla hudba i nejrůznější jazyky, kdy si Jesus připravil krátké povídání v češtině a následně se i osmělil v našem rodném jazyce zazpívat. I návštěvníci se museli brzy osmělit, neboť je čekalo ochutnávání tradičních mexických pochutin, z nichž některé byly více než pálivé. Záchranka se však nakonec volat nemusela, a tak mohl program pokračovat. Jesus (již v angličtině) vyprávěl o svém rodném městě, o tom, jak lidé musí naskakovat za jízdy do autobusu a mají při tom stále úsměv od ucha k uchu. Onu mexickou náturu, kdy se všichni smějí, zpívají a tancují, mohl každý poznat na vlastní kůži, když po krátkém kvízu zapnul Jesus muziku a začal předvádět taneční kroky. Někteří studenti byli nejprve rozpačití (neumí přece tancovat!), ale po pár minutách zjistili, že tanec je zkrátka jen řeč těla a nemusí být vždy tak obtížný a perfektní, jak se na první pohled zdá. A tak se na závěr na stejnou melodii pohybovali lidé různého věku, původu i národnosti a na ten okamžik se zdálo, že Mexiko neleží zas tak daleko. V ten okamžik totiž bylo přímo tam.

Autoři: Eva Pitáková, 2.S (text), Mgr. Pavlína Korcová a Mgr. Michal Smatana (foto)