14. června 2019 - Fiktivní firmy

V pátek 14. června 2019 v učebně ZSV na dolní budově představovala třída kvarta v rámci předmětu svět práce své fiktivní firmy, a sice jednu to z možností absolventa – podnikání.

Představeno bylo celkem 7 fiktivních firem. Většina z nás si zvolila prezentovat v programu PowerPoint.

V učebně byla přítomna i komise, kterou tvořili Mgr. Jiří Henzl, Mgr. Jitka Ježková a Bc. Markéta Žatecká, DiS. Komise hodnotila nejen samotnou prezentaci, ale i např. řeč těla žáků, jak dlouho kdo ve skupině hovoří, rozvržení rolí členů skupiny, vzájemnou spolupráci členů, ale třeba i barevné sladění oblečení.

Všechny nápady byly kreativní, originální a vcelku promyšlené. Dokonce si jedna skupina připravila pro každého dvě vizitky.

Prezentována zde byla např. cestovní kancelář a hotely, výroba ekologických deštníků, káva do vlastního hrnku, přeprava balíků drony, nebo výuka dětí k manuální práci.

Každá skupina měla na prezentaci vymezený čas 5 minut, jenž byl ovšem zejména kvůli otázkám ze strany poroty a spolužáků (kteří kladli mnohonásobně více otázek) často překračován.

Byť byly všechny prezentace opravdu povedené (a věřím, že porotci vůbec neměli lehké mezi nimi vybrat), vítěz je jen jeden. Soutěž vyhrála společnost Check-Ya!, a. s. zaměřující se na cestování a hotelnictví.

Děkujeme paní učitelce Jitce Ježkové za to, že jsme si mohli vyzkoušet vytvořit svou vlastní firmu a přede všemi ji odprezentovat, což nebylo, jak jsme mnohokrát zjistili, kolikrát vůbec jednoduché.

Slovo z poroty

Žáci měli velmi pěkné a chytré otázky, že i my, „dospělí“ jsme si připadali, jako na podnikatelském fóru. Nápady na podnikatelské záměry byly originální, propracované, žáci nad tím přemýšleli. Těším se na příští ročník, kde, doufám, budu moci zase usednout v porotě :-) (Bc. Markéta Žatecká, DiS.)

Autoři: Martin Knol, kvarta (text), Mgr. Jitka Ježková (foto)