22. října 2019 - Prima na exkurzi ve Státním okresním archivu

V úterý 22. října 2019 navštívila mostecká prima v rámci dějepisné exkurze Státní okresní archiv v Mostě. Žáci se v badatelské místnosti seznámili s hlavními úkoly archivu, dozvěděli se podrobně, které archiválie se v něm ukládají a zjistili, kdy a za jakým účelem se na něj mohou jako běžní občané obrátit.

Viděli zblízka vzácné listiny zde uložené (nejstarší pocházejí ze 14. století), prohlédli si různé typy pečetí, dozvěděli se, jak probíhal vznik samotné listiny, jak se v minulosti ukládala a jak velký význam měla. Měli možnost spatřit i mladší archiválie jako např. kroniky, staré noviny nebo příklad jedné z nejmladších listin, z doby vlády Františka Josefa I.

Exkurze byla pro děti příležitostí, jak poznat archiv na vlastní oči a inspirací, kdy se na něj obrátit v budoucnu. Děkujeme za zajímavý výklad a milé přijetí panu řediteli, Mgr. Martinu Myšičkovi.

Autorka: Mgr. Klára Bočanová