15. května 2019 - Už je to vážné?

Že neznalost práva neomlouvá, ví většina z nás. Posilování právního vědomí bylo zajištěno další přednáškou, tentokrát od policejního rady JUDr. Bohumila Kotase, bývalého náměstka ředitele Krajského ředitelství Ústí nad Labem. V jedné vyučovací hodině jsme se tak soustředili na oblast trestního práva. Přednáška byla rozdělena do třech bloků. V první části jsme se v krátkosti seznámili s rozdíly mezi pojmy hloupá legrace, přestupek a trestný čin. Zazněly i další termíny jako např. krádež, loupež apod. Další část byla zaměřena na naši věkovou kategorii. Přednášející nás seznámil s nejčastějšími případy, které musí policisté řešit právě mezi žáky a studenty. Zde nám bylo na konkrétních případech ukázáno, kde je stanovena hranice mezi výše uvedenými pojmy. Nechybělo uvedení do problematiky šikany. Konec přednášky byl věnován návykovým látkám. Definovali jsme si, co to je návyková látka, jakých trestných činů a přestupků se lze dopustit v souvislosti s drogami a jaké jsou udělovány tresty.

Tato přednáška nás zaujala atraktivním výkladem z úst profesionála a dlouholetého pracovníka Policie ČR. Pan doktor Kotas zmínil mnoho situací, které během své praxe zažil. Trefné a mimořádné téma této hodiny nám tak zajímavou formou přiblížilo problematiku trestního práva.

Autoři: Adam Novák, kvinta (text), Mgr. Michal Smatana (foto)