Tag 'Projekt100'

  • Dnes naposledy oslavujeme velké výročí naší země. Spolu s našimi hosty jsme se v uplynulých dnech vraceli do její historie, spoluprožívali jsme její hrdinné okamžiky a strachovali se o ní v těžkých dobách, kdy, slovy Jana Balabána, se "dala zapomenout i naděje". Také jsme se ovšem radovali, třeba z příchodu jara, a nemuselo to být nutně jaro roku šedesát osm. Mnohé jsme se v uplynulých dnech dozvěděli a mnohé jsme si připomněli. Prostě jsme posledních jedenáct dní žili v naší škole tak, jak republika žila posledních sto let. A za tohle jsme všichni upřímně a hluboce vděčni.

  • Je čtvrtek, což znamená, že se pomalu blížíme k závěru projektu STO. I přesto však bylo možné dnes zhlédnout hned dvě zajímavé akce.

    Od osmi hodin se konalo v mosteckých kasárnách divadelní představení pod vedením Pavla Skály, které bylo zaměřené na období 2. světové války. Stará budova kasáren tak navodila tíživou atmosféru a bylo možné se lépe vcítit do pocitů lidí, kteří tyto děsivé okamžiky zažili na vlastní kůži.

  • Dnešní den se nesl ve znamení velké vytíženosti, proběhly totiž hned tři přednášky. Pojďme to vzít ale všechno pěkně popořádku.

    Již v osm hodin ráno zaplnil třídu ZSV Jan Pimper se svojí přednáškou na téma "Filmy Oldřicha Lipského aneb Když je legrace na plátně i na place." Na této akci jsme si mohli na základě filmových ukázek velmi detailně přiblížit, jaká byla tvorba Oldřicha Lipského a mnoho dalších informací okolo něj.

  • Jako by těch osmiček nebylo dost, co říkáte? Nicméně ani osmý den nechyběl náš tým u dalších zajímavých přednášek. Ty byly na pořadu hned dvě.

    Na naše gymnázium zavítal Mgr. Petr Karlíček, absolvent katedry historie FF UJEP. Zajímá se o moderní dějiny střední Evropy, české a slovenské pohraničí, ale také o historii médií se zaměřením na politickou karikaturu. Je autorem knih a odborných článků na toto téma.

  • Dneškem jsme vstoupili do druhého týdne projektu STO.

    Naše studenty dnes čekaly dvě akce. Od devíti hodin film Jaromíra Polišenského - Swingtime. Námětem tohoto filmu byla tzv. akce KÁMEN. Při této akci agenti Státní bezpečnosti záměrně mystifikovali občany Československé republiky, kteří se pokoušeli o ilegální odchod do zahraniční. Vytvářeli falešné hranice, pohraniční hlídky i výslechové skupiny amerických, německých a francouzských úřadů.

  • Vážení čtenáři těchto řádků, je to tak, dneškem jsme se dostali do druhé poloviny našeho Projektu STO. V minulých dnech jsme se zabývali osudovými osmičkami, mosteckými kasárnami, podívali jsme se podrobně na rok 1968 i na film In Nomine Patris.

    Dnes jsme odbočili z dosavadních témat, neboť na naší školu zavítal Martin Machovec, český editor, redaktor, literární kritik a překladatel, ale hlavně - odborník na underground v dobách tzv. normalizace. Jeho přednáška probíhala v jiném, pro nás velmi přitažlivém, duchu.

  • První týden se nám pomalu a jistě blíží ke konci, náš program je ale stále nabitý. Dnešek se nesl v duchu roku 1968, o němž si s námi přišel popovídat pan Zdeněk Bárta. Vystudoval evangelickou teologii a v současné době je farářem v Litoměřicích. Angažoval se v Chartě 77, v letech 2000 - 2006 vykonával post senátora za Litoměřicko a stal se předsedou představenstva Diakonie - třetí největší humanitární organizace v České republice.

  • Po dvou přednáškách, které se uskutečnily ve třídách naší školy, nastala změna. V rámci přednášky o bývalých mosteckých kasárnách jsme opustili školu a vydali se přímo na místo. Ano, čtete správně, dnešní přednáška, kterou připravil pan profesor Vejražka, se konala v útrobách bývalých mosteckých kasáren.

    Nemusím asi dlouze popisovat, jaká to byla pro studenty příjemná změna - přednáška mimo školu, to je vždy příjemné oživení. Místo přednášky (bývalé vojenské ubikace) bylo zcela zaplněné a studenti si tak mohli vychutnat výklad pana Vejražky i s patřičnou atmosférou.

  • Je úterý a realizační tým Mediálních vteřin měl opět plné ruce práce. Dnes byly totiž na pořadu dne dvě akce. Od osmi hodin měli studenti možnost zhlédnout český snímek z roku 2004 - In nomine patris, jehož námětem se stal tzv. Číhošťský zázrak. Jedná se o událost, která se odehrála 11. prosince 1949. Měla za následek zatčení místního faráře Josefa Toufara, který byl v následujících týdnech krutě mučen komunistickou Státní bezpečností a poté donucen podepsat vykonstruované přiznání o zinscenovaném zázraku.

  • Ano, je tomu přesně 100 let, co bylo založeno Československo. Lidé si tuto významnou událost mohli připomenout v televizi nebo na jiných kulturních akcích. Teď přišla řada i na naše gymnázium.

    Následující dva týdny se tedy budeme vzdělávat trochu jinou formou. Čeká nás mnoho zajímavých přednášek, ať už o T. G. Masarykovi, který stojí za vznikem Československé republiky, nebo o jiných významných osobnostech, které ovlivňovaly minulé století.

  • Rok se s rokem sešel a tým Mediálních vteřin se vám opět hlásí. Jak jistě víte, naše republika zanedlouho slaví 100. výročí svého vzniku a u toho naše gymnázium samozřejmě nesmí chybět. Dnešním dnem jsme zahájili projekt nesoucí název STO, jehož cílem je připomenout důležité události českých dějin a umožnit studentům interaktivní formou blíže nahlédnout do těchto významných historických okamžiků.