Tag '2k23'

 • Dne 22. prosince 2023 se již tradičně uskutečnila vánoční akademie našeho gymnázia. Program byl velmi pestrý a zahrnoval jak taneční tak hudební vystoupení. Žáci školy si mohli vyslechnout hudební vystoupení skupiny Silence is Violence, sólovou hru na klavír v podání Arsenyho Petrovskyho, Anežky Hankové, či Kláry Červenkové. Zazpívat si s žáky sekundy nebo shlédnout latinsko – americký tanec v podání Anny Ptáčkové. Výzdobu sálu připravili žáci 1.C a sexty a celým programem provázela moderátorská dvojice Adéla Wohlová a Agáta Pipotová ze 4.A.

 • Dne 21. prosince se třída 2.A společně s oktávou zúčastnila exkurze v Praze za účelem přiblížit se a lépe se seznámit se životem Jaroslava Ježka. Třídy měly možnost nahlédnout do Modrého pokoje, který tvořil zázemí velké části jeho života. Pokoj je jedinečný svým tmavomodrým stropem, což má spojitost s Ježkovým zrakovým handicapem. Pan průvodce žáky zaujal svým poutavým a obohacujícím výkladem. Po prohlídce následoval rozchod na Staroměstském náměstí, čímž byla celá exkurze příjemně zakončena. Za organizaci patří díky paní učitelce Vránové a Schlenker.

 • Přišel konec. Konec naší sezony plné velké snahy, velkých plánů, velkých vyhlídek a velkých akcí. Tento rok jsme zakončili čtyři dny před štědrým dnem v kostele v Želenicích. Panovala klidná, až odpočinková nálada. Po náročných soustředěních, soutěži, ve které jsme dosáhli stříbrného pásma, a po velkém koncertě v Kostele svatého Václava v Mostě jsme již byli naladěni do klidového režimu.

 • V úterý 19. prosince 2023 se žáci nižšího stupně víceletého gymnázia utkali ve školním kole soutěže v anglickém jazyce. Byli rozděleni do dvou kategorií – I.B (prima a sekunda) a II.B (tercie a kvarta). Klání čítalo dvě části. Nejprve žáci prokazovali svou schopnost porozumět čtenému textu a mluvenému slovu. Ve druhém kole, do něhož postoupily nejlepší čtveřice z každé kategorie, žáci prezentovali své komunikační dovednosti – reagovali na otázky, vyjadřovali se k situacím na obrázcích či uvažovali o zadaném tématu a předkládali své postřehy.

 • Ve středu 13. prosince se konal další z tradičních zimních Adventních koncertů našeho sboru, tentokrát však v kostele sv. Václava v Mostě. Již v brzkých ranních hodinách jsme se sešli u školy a společně se vydali do nedalekého kostela na generálku. Po příchodu jsme zapojili techniku, natrénovali příchody, odchody a rozezpívali se, aby se nám večer zpívalo co nejlépe. Nádherná akustika, která v kostele byla, dodala našim písním kouzlo a my se už jen těšili, až divákům ukážeme, co jsme se za poslední téměř půlrok naučili.

 • V pátek 8. prosince se semkli žáci chemických seminářů třetího a čtvrtého ročníků a společně se zúčastnili odborné přednášky od studentky VŠCHT a personalistů ORLEN Unipetrol o jejich alma mater ORLEN UNIPETROL. O firmě jsme se naučili spoustu informací. Například, že rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol je významnou součástí českého průmyslu. V České republice je jediným zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic ORLEN. V oboru rafinérské a petro chemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě.

 • V týdnu od 4. do 8. prosince všechny naše sportovní třídy odjely do Loučné pod Klínovcem. Zde se konalo kondiční soustředění.

  Všechny nás překvapilo, že po několika letech v prosinci napadl sníh. Dokonce ho bylo tolik, že jsme mohli naši kondici zlepšovat na běžkách. Náplní soustředění ale bylo i běhání různě dlouhých úseků, posilování a zdravotně-kompenzační cvičení.

 • V pátek 8. prosince se družstvo Výherci ve složení Amjed Quwarah, Ayman Quwarah, Jiří Patera, Lukáš Novák a Petr Zítek zúčastnilo Grand finále v pIsQworkách v Brně. Po vlažnějším rozjezdu, kdy v prvním kole kluci prohráli a ve druhém remizovali, dokázali ve zbývajících šesti zápasech třikrát vyhrát. Po šestém kole byli dokonce na 8. místě. V posledních dvou zápasech bohužel na své soupeře nestačili. Celkově jejich výkon stačil na 16. místo mezi 24 týmy z celé republiky. Dlužno poznamenat, že i tak je to dobrý výsledek.

 • Ve středu 6. prosince naši školu navštívila Bc. Stanislava Hamáková, DiS, členka výboru Národní asociace dobrovolnictví a koordinátorka regionálních dobrovolnických aktivit, aby žákům představila programy a aktivity dobrovolnických organizací. Proběhly celkem tři přednášky, a to v rámci předmětu ZSV – Svět práce pro žáky 3. ročníků.

 • V úterý 5. prosince se uskutečnil další koncert našeho sboru, tentokrát v penzionu pro seniory v ulici Komořanská, kam se každoročně rádi vracíme. Před samotným vystoupením jsme se rozezpívali, zopakovali pár skladeb a pak se šlo zpívat. Koncert se opět velice vydařil a to nejen díky samotnému zpěvu, ale i skvělé podpoře diváků, kteří nám byli skvělými posluchači. Nakonec jsme si s nimi zazpívali pár koled, jak je zvykem a při poslední skladbě Půlnoční dokonce zapálili svíčky. Moc děkujeme za příležitost a Mikuláškou nadílku!

 • V neděli 3. prosince jsme vyjeli na další koncert letošní sezóny, který se tentokrát uskutečnil v nedaleké Havrani. Po příjezdu nás čekalo malé občerstvení, ale než jsme se nadáli, už se zpívalo. Společně s juniory jsme posluchačům zazpívali pár písniček z našeho vánočního repertoáru a nakonec i nějaké koledy, při kterých se k nám také přidali. I přes technické problémy, které v průběhu nastaly, se koncert vydařil skvěle a my se už těšíme na další.

  Autoři: Tereza Janíčková (text), Mgr. Michal Smatana (foto)

   

 • V sobotu 2. prosince 2023 jsme se zúčastnili adventního koncertu Ústeckého kraje v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Byli jsme tam společně se sborem Collegium Hortense, sólistkami Bronislavou Smržovou a Miroslavou Časarovou, Žesťovým kvintetem Hudby Hradní Stráže a Policie ČR v čele s dirigentem Janem Zástěrou. Byla to pro nás velká změna, protože jsme poprvé vystupovali s celým orchestrem a zvládli jsme i zpívání s jiným dirigentem. Přes nepříznivé počasí přišlo mnoho lidí a koncert dopadl moc hezky. Přestože nás nebyl plný počet, všechno se nám povedlo zazpívat moc pěkně.

 • V úterý 28. listopadu a v pátek 1. prosince naši studenti absolvovali mezinárodní zkoušky z angličtiny "Cambridge English" na úrovni B2 (FCE) a C1 (CAE).

  V rámci spolupráce naší školy se zkouškovým centrem Akcent IH jsme získali statut zkouškového centra Cambridge English Preparation Centre. Každý, kdo se ke zkouškám přihlásí přes naši školu, může nově využít všech benefitů, které mají naši studenti - levnější a rychlejší registraci, zkoušky konané v jeden den, nebo přístup k online cvičným testům.

  Autor: Ing. Roman Thomas Sedlar, MBA, MSc.

   

 • Ve středu 29. listopadu 2023 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády pro kategorii žáků prima až kvarta. Téma letošního ročníku bylo „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko) od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“.

  Image
 • Ve středu 29. listopadu 2023 také za třeťáky přijeli studenti VŠCHT se svými hodinami moderní chemie. Dozvěděli se, čím se zabývá forenzní analýza, jaké používá chemické postupy a v jakých oborech se uplatňuje. Seznámili se s metodami, které pomáhají kriminalistům řešit zločiny, lékařům odhalovat genetické choroby nebo soudcům řešit spory o otcovství. Na závěr si zahráli na detektivy a vyzkoušeli si, jak se určují otisky prstů.

  Autorka: Mgr. Irena Šlehoberová

  Image
 • V úterý 28. listopadu 2023 už tradičně naši starší žáci poměřili síly ve znalostech historie. Letošní 2. ročník dějepisné olympiády nese téma „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko) od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“.

  Do školního klání se zapojilo 9 statečných a všichni zaslouží pochvalu, protože jsou úspěšnými řešiteli (dosáhli více jak 60 % správných odpovědí). Bodové rozdíly byly velmi těsné, 1. a 7. místo oddělovalo pouhých 5 bodů!

  Image
 • V úterý 28. listopadu jsme bojovali v okresní skupině Subterra cupu ve florbale středoškoláků. Náš tým byl jediný, který neprohrál a to jak v základní skupině tak i v následných vyřazovacích bojích a po zásluze postoupil do krajského kola. To se uskuteční v lednu a již tradičně v Chomutově.

  Děkuji všem za velmi dobrou reprezentaci školy.

  Autor: Mgr. Jan Krčmář

   

 • Hned po úspěchu v celostátní soutěži sborů jsme nelenili a od pátku 24. do pondělí 27. listopadu se vydali na Horu Svaté Kateřiny, kam již pravidelně jezdíme trénovat repertoár na nadcházející sezónu koncertů. Letos jsme to měli obzvlášť obtížné, jelikož nám při přípravě na soutěž nezbylo tolik času na cvičení vánočních písní, takže jsme se báli, jak se s tímto složitým úkolem popasujeme za pouhé čtyři dny. Strach byl ale naprosto zbytečný, protože jsme společně zvládli všechno, co bylo v plánu.

 • V pátek 24. listopadu se utkala naše dvě družstva Bun Bo Nam Bo ve složení kapitán Vu Quot Viet, Ondřej Kahánek, Michal Máček, Jiří Lánský, Vojtěch Šucha a Výherci ve složení kapitán Amjed Quwarah, Ayman Quwarah, Jiří Patera, Petr Zítek, Lukáš Novák a náhradník Martin Fichtner s dalšími 10 družstvy v krajském kole pIšQworek v Ústí nad Labem. A byl to pátek, který, se zapíše do dějin naší školy. Obě družstva se prokřížkovala a prokolečkovala až do finále. Tam Výherci dostáli svému jménu a zvítězili. Po dlouhé době naše družstvo postoupilo do Grand finále!!! To se uskuteční v Brně 8. prosince. Je jen škoda, že vzhledem k počtu účastníků v krajském kole postupuje pouze jedno družstvo. Všem hráčům gratulujeme a budeme držet palce ve finále.
 • V pátek 24. listopadu 2023 navštívila gymnázium naše bývalá absolventka, nyní doktorka psychologie zaměřující se na klinickou psychologii paní Jana Solnařová. Její návštěva přinesla studentům psychologického semináře nové informace a podrobný přehled možností studia v oboru psychologie.