Tag '2k24'

 • Studenti Podkrušnohorského gymnázia, Most, gymnázia se sportovní přípravou, oboru veslování se v pátek 23.2.2024 účastní unikátního Mistrovství světa, Mistrovství Evropy a Mistrovství ČR v halovém veslování, které pořádá Word Rowing v Praze.

  Image
 • Studenti se jistě shodnou na tom, že ať je fyzika baví a zajímá, nebo je vůbec neoslovuje, pokusy baví úplně všechny. Často právě pokusy dají nahlédnout do podstaty problému, osvětlí zákon, který sice mnozí dokáží vyslovit, ale co se pod ním skrývá, zůstává bez experimentů často utajeno. Proto každoročně vyrážíme se studenty na Matematicko-fyzikální fakultu do Prahy, kde strávíme hodinu a půl naplněnou mnoha zajímavými experimenty, předváděnými zkušenými, hravými a nápaditými pedagogy. Ve středu 21.2.

 • V úterý 20. února celkem osm studentů 1. a 3. ročníku poměřilo síly ve znalostech jazyka ruského. Soutěž se skládala ze čtyř částí – poslech, čtení a jazyková kompetence, popis obrázku a konverzace se členy poroty. Všichni se snažili podat maximální výkon a jistě to pro ně byla užitečná zkušenost do budoucna. Na pomyslné „bedně“ nakonec stanuli: 1. Tomáš Lenny Novák (1.B), 2. Kateřina Vykouková (3.A) a 3. Kristýna Pašková (3.A). Gratulujeme!

  Všem soutěžícím děkujeme za odvahu a sympatické výkony, Tomášovi budeme držet palce 18. března v krajském kole v Ústí nad Labem.

 • Jan Dupák z Transparency International zaujal posluchače svou dvouhodinovou přednáškou na téma "Daňové ráje, korupce, praní špinavých peněz".

  Příklady z praxe podrobně rozebral problematiku daňových úniků, korupčních praktik a metod praní peněz.

  Přístupným způsobem vysvětlil složitou materii, čímž přispěl k lepšímu porozumění této aktuální problematiky.

  Jeho schopnost prezentovat informace jasně a stručně, spolu s odbornými znalostmi, si vysloužila obdiv a uznání posluchačů.

  Autoři: Mgr. Dita Babčaníková (text), Mgr. Michal Smatana (foto)

 • Dne 15. února 2024 se konaly na naší škole přednášky pro budoucí maturanty. Kariérová poradkyně Úřadu práce ČR, Ing. Jana Riegerová, představila studentům aktuální statistiku trhu práce, seznámila je s vývojem mezd, změnami trhu práce v souvislosti s nastupující umělou inteligencí a možnostmi kariérního růstu. Studenti ocenili setkání jako přínosné a motivující pro jejich další budoucí rozhodování. Rádi bychom i touto cestou paní Ing. Janě Riegerové poděkovali.

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • Dne 14. února se naše družstvo futsalistů vydalo do Ústí zabojovat v bitvě o nejlepší tým v severozápadní divize. V konkurenci týmů z Liberce, Ústí a České Lípy jsme nezaváhali a bez porážky postupujeme do Konferenčního finále v Praze! Takový úspěch naše škola ještě ve dvaadvacetileté historii této soutěže nezažila. Gratulujeme a 22. března opět držte palce!!!

  Autor: Mgr. František Staněk

   

 • Ve středu 14. února odpoledne jsme otevřeli dveře našeho gymnázia všem zájemcům o studium a jejich rodičům.

  Program, který jsme nabídli, byl opravdu bohatý. Již tradičně jsme připravili spoustu kvízů, hádanek, pokusů a dalších aktivit, které prezentují dovednosti našich žáků.

  Autoři: Mgr. Iveta Macánová (text), Mgr. Michal Smatana (foto), Mgr. Jana Synková (foto)

   

 • Dne 13. února 2024 se v naší škole představily vysoké a vyšší odborné školy na tradičním veletrhu SOKRATES 2, který zorganizovala Okresní hospodářská komora Most ve spolupráci s ÚP ČR, krajskou pobočkou v Ústí nad Labem, kontaktním pracovištěm Most, pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera. Letošního ročníku se svými zástupci na jednotlivých stáncích zúčastnilo 10 škol nejen z našeho regionu. Naši žáci a žáci ostatních mosteckých středních škol zde mohli získat informace o nabídce studijních oborů a možnostech studia na těchto školách.

 • Nestává se často, že bychom na stránkách školy oznamovali vydání nové knížky. Vlastně se to ještě nestalo nikdy.

  Když ale autorkou nově vydané knihy je studentka naší školy, rádi se pochlubíme.

  Studentka bílinské sexty Lucie Cabálková se svým dvěma zálibám věnuje už několik let. Letos ji dovedly k úspěchu, kterým vydání knihy bezesporu je. Lucce moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí a radosti při tvorbě dalších literárních počinů.

   

 • Naše třída 1.B se ve dnech 5. až 9. února 2024 zúčastnila kurzu zimních pohybových aktivit na Lesné. Za těchto pět dní jsme toho stihli opravdu hodně. Nejčastěji jsme chodili na túry, díky nimž jsme poznali blízké okolí a měli možnost vidět mnohé přírodní krásy. Také jsme si vyzkoušeli další aktivity jako například střelbu ze vzduchovky, geocaching a orientační běh. Zároveň jsme v průběhu kurzu nasbírali poznatky o bezpečnosti a vhodném vybavení na hory. To se může v budoucnu hodit každému.

 • Ve středu 7. února 2024 se zúčastnili druháci, sexta a sekunda vzdělávacího pořadu agentury Planeta Země 3 000, který se konal v kině Kosmos.

  Cestovatel Adam Lelek se svým malým týmem vyrazil na 2 měsíce na poloostrov Zadní Indie, do země s dlouhou a zajímavou historií, do státu Kambodža. Tu procestoval různými dopravními prostředky (víte, co je tuc tuc?), navštívil různá místa (víte, co je Angkor Wat?) a my jsme si tak následně udělali obrázek nejen o krajině a přírodě, ale především o lidech a jejich životě.

 • Co dělat, když jde celá škola do divadla a naše třída už představení viděla? Naše paní učitelka třídní vymyslela prima náhradní program, ale také nám nabídla alternativu. Já i Tonička jsme to vzaly jako zajímavou výzvu a s paní učitelkou Hotovou, která hledala asistentky, jsme vyrazily do základní školy Jeřabinka do Hamru. Paní učitelka měla připravené pokusy spojené s příběhem o malé holčičce Amálce s velkou fantazií, které si postupně vyzkoušeli všichni druháčci ze jmenované školy.

 • Ve čtvrtek 1. února 2024 se v Chlumci u Ústí nad Labem konalo krajské kolo školních družstev v šachu. V kategorii středních škol se naše družstvo GymMost A ve složení Miroslav Jirásko (2.A), Lada Semová (3.A), „Martin“ Ta Xuan Nguyen (P.A) a Tomáš Mario Lorenz (3.B) umístilo na výborném druhém místě a tím si zajistilo postup na republikové kolo ve Zlíně. Miroslav Jirásko na první šachovnici vyhrál šest ze sedmi zápasů a jeden remizoval. Neztratil se ani benjamínek z primy Ta Xuan a se čtyřmi výhrami velmi přispěl k postupu týmu.

 • Ve středu 31. ledna 2024 náš sbor SMoG svou návštěvou potěšila Ing. Jindra Zalabáková, radní pro oblast školství, mládeže a sportu. Přijela za námi aby nám vyjádřila vděčnost za naši aktivitu ve školním sboru a reprezentování Ústeckého kraje na celostátních nebo okresních sborových přehlídkách a soutěžích. Pogratulovala nám ke skvělým výsledkům naší dlouhodobé práce a potěšila nás taškou plnou dárků od Ústeckého kraje, velikým kalendářem a příjemnou debatou u koláčků, kafíčka, chlebíčků a dalších dobrot, které paní učitelka Řepová tak ochotně připravila.

 • V úterý 30. ledna se konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce pro I. kategorii (8. a 9. třída). Adéla Andrlová z kvarty obsadila v početné konkurenci 3. místo.

  Gratulujeme!

  Autorka: Mgr. Zuzana Vránová

   

 • V úterý 30. ledna 2024 se na Krajském úřadě Ústeckého kraje uskutečnila slavnostní ceremonie úspěšných absolventů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Mezi oceněnými bylo i 24 našich studentů, kteří obdrželi z rukou radní ÚK Jindry Zalabákové a programového ředitele DofE Michala Ježe certifikát a odznak příslušné úrovně.

  Stříbrná úroveň:
  Adéla Fejfarová, Lucie Koubová, Petra Svobodová

 • V úterý 30. ledna 2024 proběhlo školní kolo jazykové soutěže v anglickém jazyce pro kategorii GIIIA. Soutěže se zúčastnilo celkem 17 studentů, kteří společně absolvovali písemnou část a poslech. Devět nejúspěšnějších studentů pak postoupilo do ústní části, ve které měli za úkol prokázat jazykové dovednosti při práci s A.I. obrázky, reakci na tématické otázky a vyjadřování názoru na daný problém. Soutěž probíhala v poklidné atmosféře a většina zúčastněných dosáhla i velmi pěkných výsledků.

 • V termínu od 22. do 26. ledna se třída 1.C zúčastnila kurzu zimních pohybových aktivit (KZPA).

  Tento nový model kurzu jsme vyzkoušeli v loňském roce. Letos ho absolvují všechny první ročníky. Lednové počasí bylo k naší radosti velmi rozmanité a mohli jsme tedy vyzkoušet i nové aktivity.

 • Dne 25. ledna se studenti španělštiny utkali ve školním kole soutěže ve španělském jazyce, a to ve dvou kategoriích. V první kategorii (pro nižší stupeň osmiletého studia) se umístili na prvních místech: 1. Adéla Andrlová, 2. Štěpán Nový a 3. Nela Šidlichovská a ve druhé kategorii (1. – 3. ročník): 1. Eliška Bartošová, 2. Klára Uškovičová a 3. Adéla Fartáková. Všem děkujeme za skvělé výkony a vítězům gratulujeme. Adéla Andrlová (z kvarty) a Eliška Bartošová (ze sexty) postupují do krajského kola. Přejeme mnoho úspěchů!

 • Ve středu 24. ledna 2024 proběhlo okresní kolo Matematické olympiády pro kategorii našich kvartánů. Náročné domácí kolo této soutěže zvládli a do soutěže postoupili 4 studenti. V okresním kole zvítězila Nela Šidlichovská, úspěšným řešitelem byl i Adam Kolařík na 3.místě. Oba postupují do krajského kola.

  Gratulujeme!

  Autorka: Mgr. Ivana Kašpráková