Tag '2k24'

 • Klasifikace je uzavřena, poslední čtyři dny školního roku. Co s nimi? No šup na výpravu. A kam? Vyrážíme do devíti set metrů nad mořem. A ne daleko! Krušné hory, konkrétně městečko Horní Blatná. Pěkně vláčkem i pěšky, s batohy a jinými zavazadly. Cesta nádhernou přírodou, očekávání veliké.

 • Konec školního roku se blíží, a tak jsme se (třídy 2.A a Kvinta) vydaly dne 25. června 2024 na Komáří vížku. Po příjezdu na vlakové nádraží Krupka-Bohosudov následovala krátká cesta pod nejstarší provozovanou, visutou lanovku v České republice. Jízda lanovkou, která sama o sobě byla zážitkem, trvala asi 15 minut. Výhledy z vrchu Komáří hůrky na krajinu i nejbližší město Krupku byly překrásné. Po občerstvovací pauze nás čekal návrat zpět směr nádraží, tentokrát už ale po svých. Cesta vedla zelenými lesy, kolem chatiček, a tak jsme si ji užívali.

 • Ráno nás opět vítá zamračenou oblohou. Po včerejším slunečném dni opět začíná poprchávat. Na to jsme ale už zvyklí. Sedáme do autobusu a jedeme směr Špýr. Naše putování po všech něj- tady pokračuje. Už jsme viděli nej-vyšší katedrálu (Mety), nej-větší gotickou katedrálu (Remeš), nej-starší románskou baziliku (Remeš), nej-slavnější rozhlednu (Paříž), nej-hrůznější místo válečného konfliktu (krvavá Omaha), tak jedeme na nej-větší románskou katedrálu, kde se ženil Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou.

 • Ráno nás čekají Mety a katedrála Saint-Étienne, tedy svatého Štěpána. Proč právě tato stavba? Jednak proto, že má největší vitráže na světě (plocha 6 650 metrů čtverečních ohromí), ale také proto, že jsou zde slavné okenní studie Marca Chagalla, slavného světového výtvarníka. Jeho Studie v modré, žluté i červené barvě nás uchvátí. Katedrála má hodně odlišné prvky od podobných staveb gotiky, jinou orientaci kvůli podloží, jiné průčelí kvůli dostavbě, jiné… no prostě hodně jiné.

 • 20. června 2024 žáci 1.A, 1.B a 1.C zakopali na školní zahradě časové kapsle jednotlivých tříd. Předměty, které do nich vložili, se pojí s jejich prvním školním rokem na Podkrušnohorském gymnáziu. Cílem je sejít se za 20 let, schránku vykopat a zavzpomínat na školní léta. Takže zapište si do diáře - sraz 20.6.2044 (je to pondělí a krumpáč s sebou 😉)

  Autorka: Mgr. Jana Bencová

   

 • Opouštíme střední Francii a míříme do kraje Champagne. V centru oblasti leží jediné místo na světě, kde se vyrábí šampaňské - Remeš. Na cestě zaznívají základní informace o tomto nápoji, dozvídáme se, že pouze tři značky se mohou jako tento nápoj označovat. Všechny ostatní nápoje si jen tento název přisvojily.

 • Dne 17. června jsme odjeli s našimi sportovci na exkurzi do Prunéřova. V pondělí jsme téměř vyběhli na hrad Hasištejn. I tak nám zbyla síla na zápas v plážovém volejbale a večerní táborák.

  Další den jsme vystoupali k Jeskyni rytíře Karla. Zjistili, že rostou… a vykoupili skoro všechny nanuky.

  Vydatný oběd nám doplnil energii k dalším pohybovým aktivitám.

  Nikdo se nezranil (ani při sekání dříví) a ve středu jsme odjeli z přírody do města.

  Autoři: Mgr. Karla Trefná (text), Mgr. František Staněk (foto)

   

 • V úterý 18. června jsme si zasoutěžili o pohár ředitele v psaní na klávesnici. Letošního XX. ročníku se zúčastnilo celkem 19 žáků napříč třídami. Soutěžilo se v desetiminutovém opisu, do kterého se všichni soutěžící pustili s velkým nasazením.

  Vítězem se stal septimán Vladimír Adamenko. Za svůj obdivuhodný výkon 306,83 čistých úhozů za 1 minutu převzal z rukou zástupkyně Mgr. Macánové pohár ŘŠ právem.

  Blahopřejeme všem ke krásným výkonům.

  Výsledková listina

   

 • Dnes nás čekal tak trochu jiný den, jiný obsah naší cesty. Dnes jsme se věnovali individuálnímu zkoumání Paříže. Jak říká náš dějepisář: „Jednou vidět je lepší než desetkrát slyšet.“ Těšili jsme se! Ale radost nás přešla, protože celou cestu lilo jako z konve a my se netěšili, že zmokneme.

 • Nejprve nás ráno překvapí recepční v hotelu, která se s námi loučí a chválí nás, že tak slušnou a zdvořilou skupinu studentů ještě na hotelu neměli a zve nás, abychom příště přijeli zas. Dobře se to poslouchá…

  To už ale všichni natěšení sedíme v autobusu a čeká nás jeden z cílů cesty - Paříž. Už jen to slovo ve všech budí silná očekávání. Velkoměsto, které s předměstími má téměř tolik obyvatel, jako naše republika. Na okraji města na nás čeká první místní rarita. Něco, co místní označují slovem, které zní asi jako "bušón". Přeložit se to dá slangovým "špunt" a tady se tak označuje dopravní zácpa. Ta má asi 12km, poskakujeme vpřed a probojováváme se do centra.

 • Dne 17. června 2024 se jsme se v rámci předmětu Svět práce vydali na exkurzi do hasičárny ve Velebudicích, tedy přesněji navštívili jsme Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje. Nejprve jsme byli seznámeni s historií hasičárny a s každodenními úkoly, které hasiči plní. Měli jsme možnost prohlédnout si zrekonstruovanou budovu, moderní sportoviště, různé typy hasičské techniky, včetně vozidel a jejich vybavení, které hasiči používají při zásazích.

 • Ráno vstáváme a první pohled míří k nebi. Opět zataženo,drobný déšť. Nedá se nic dělat, jedeme na krvavou Omahu. Po cestě se naplno rozprší, spíše se to podobá klasickému lijáku. Sledujeme začátek filmu Zachraňte vojína Ryana, jedeme totiž přesně na místo, kde se film odehrává - na krvavou Omahu.

 • Celonoční přejezd autobusem na dálku necelých 900 km je náročnou zkouškou naší odolnosti. Večer jsme vyjeli z Mostu přes celé Německo, zdálky jsme zahlédli Brusel, ale ten není naším cílem. Tím je místo, které se stalo známým - Waterloo. A protože jsme před několika měsíci viděli i film Napoleon, jsme zvědaví, kolik pravdy v něm bylo.

 • 9. června se třída 3.A i přes nepříznivou předpověď počasí vydala na vodácký a cyklistický kurz. Naše cesta započala v Českém Krumlově, kde jsme nabrali síly v restauracích a vydali se do prvního kempu. K našemu překvapení byl kemp naprosto prázdný, až tak, že i zaměstnanci chyběli. Naštěstí se situace vyřešila a všichni se pustili do stavění stanů, které nám znepříjemnila dešťová průtrž. Poté jsme šli v klidu spát. Ráno jsme se dozvěděli, že několik našich spolužáků v noci vyslýchala policie. „Neviděli jste tady zakrváceného muže?

 • Od 9. do 14. června 2024 jsme se spolu s bílinským gymnáziem zúčastnili výukového zájezdu do Anglie. Během našeho pobytu jsme byli ubytováni v rodinách, což nám umožnilo poznat anglické domy a pokoje a také ochutnat některá typická anglická jídla.

  Každé odpoledne jsme navštěvovali místa, která jsou součástí maturitní zkoušky a o kterých budeme muset při zkoušce mluvit, jako například Londýn, Stonehenge, Brighton nebo Hastings.

 • Dne 13. června 2024 třída 1.A navštívila Okresní soud v Mostě. Studenti se zúčastnili soudních procesů, které se týkaly trestních činů krádeže a držení drog. Vyslechli si obvinění, vznesení důkazů a následné verdikty. Po skončení řízení paní soudkyně ochotně odpovídal na všechny naše dotazy. Nejen budoucím právníkům, ale všem zúčastněným studentům, se návštěva líbila.

  Autor: Mgr. Jakub Haviar

   

 • Radujme se tedy…

  Studentskou hymnou Gaudeamus igitur (píseň pojednávající o krátkosti lidského života a o radostech života studentského) zahájil v pondělí 10. června 2024 v zasedací síni Magistrátu města Most náš pěvecký sbor slavnostní předávání maturitních vysvědčení absolventům závěrečných ročníků třídy 4.B a oktávy A. Ceremoniálem provázel Mgr. Jakub Haviar. Maturitní vysvědčení předávali třídní učitelé Mgr. Tomáš Volmut a Mgr. Petra Schlenker, gratulaci přidali ředitel gymnázia Mgr. Karel Vacek a senátor Mgr. Jan Paparega.

 • V pondělí 10. června 2024 si žáci kvarty v rámci předmětu Svět práce vyzkoušeli, jaké to je představit své vlastní podnikatelské plány. Žáci se rozdělili do několika skupin od 1 až po 5 členů, v kterých promysleli svůj originální nápad, zaměření a fungování fiktivní firmy.

 • Žáci primy, sekundy, tercie a kvarty měli možnost poznat krásy Švédska a hlavního města Dánska – Kodaně.

  1. den (sobota) - odjezd z Mostu ve 21:30
  2. den (neděle) - v brzkých ranních hodinách přejezd trajektem z německého Rostocku do dánského Gedseru a odjezd do Kodaně. Prohlídka města během plavby na lodi s českým výkladem! Malá mořská víla. Odpoledne přejezd do Švédska - penzion Anneberg.
  3. den (pondělí) - odpočinek - procházka po okolí penzionu či jízda na městských kolech! Grilování, dort ke Dni dětí.
  4. den (úterý) - Stockholm - odjezd v 5:30! Benátky severu, město ležící na břehu jezera Mälären, které je spojeno s Baltským mořem. Drottningholm – sídlo královské rodiny. Radnice. Korunovační kostel. Zbrojnice. Střídání stráží. Muzeum Vasa.
 • Od 2. do 7. června jsme opět vyrazili do německého Hungenu. Všech 6 studentů bylo ubytováno v rodinách, navštěvovali místní školu a účastnili se společných výletů. V pondělí jsme vyrazili vlakem do Frankfurtu, užili si překrásný výhled z Main Tower, prošli se podél Mohanu až do centra města. V úterý jsme se vydali k jezeru Nidda, pak na minigolf a procházku na Hoherodskopf. Večer jsme se setkali na nádvoří školy, kde se konala malá slavnost pro nás, ubytovatele i učitele u příležitosti 25 let partnerství našich škol. Grilovali jsme klobásy, sýry, a hlavně se povídalo a vzpomínalo.