20. května 2019 - Exkurze k Okresnímu soudu v Mostě

V pondělí 20. května 2019 dostali žáci kvinty a 1.A v rámci výuky „práva“ příležitost zúčastnit se exkurze na Okresní soud v Mostě. Žáci měli možnost vidět aplikaci a realizaci právních norem při řešení případů v oblasti trestního práva. Sledovat trestní řízení a být při samotném vynesení rozsudku byla pro většinu studujících nová zkušenost využitelná pro život. Velkým zážitkem pro některé z nichž byl již samotný vstup do budovy, kdy byli všichni podrobeni důkladné prohlídce. Žáci poznali řadu profesí – justiční stráž, vězeňská eskorta, státní zástupce, obhájce, zapisovatel, soudce - s kterými se u soudu mohou setkat. Soudní procesy studenty zaujaly, bedlivě sledovali průběh jednání po celou dobu.

Poděkování patří oběma soudcům – JUDr. Šárce Tampové a Mgr. Pavlu Plchovi - kteří si na naše studenty vyčlenili čas a v neformální besedě jim zodpověděli řadu otázek jak ze sledovaných samotných procesů, tak i těch, které se týkaly práce soudce, účastníků trestního řízení, trestního zákona a trestního řádu vůbec.

Autoři: Mgr. Jitka Ježková, Mgr. Milan Kalců