22. února 2023 - Chemické pokusy v prvním ročníku

Ve středu 22. února 2023 zavítala na naši školu studentka VŠCHT v Praze, aby zpestřila výuku chemie. Cílem bylo ukázat žákům prvních ročníků chemii z přitažlivější stránky, než jak ji znají.

Pod jejím vedením se žáci vydali po stopách moderní chemie, aby poznali její praktické využití v každodenním životě.

Proběhla krátká rozcvička se zaměřením na význam chemie. Pak již následovaly praktické ukázky. Byl předveden chemický semafor: bezbarvý roztok glukosy obarvený modrým indikátorem v závislosti na teplotě měnil barvy jako světla na křižovatce. Byla také předvedena varianta s různobarevnými plameny a velmi efektní pokus se střelným prachem a nitrocelulosou. Pak následoval pevný oxid uhličitý (suchý led) společně se saponátem = účinná hasící látka.

A sladká tečka na závěr - výroba zmrzliny pomoci kapalného dusíku. Všichni účastnici si pochutnali.

Hodina moderní chemie byla interaktivním a kontaktním programem. Žáci se zapojili do diskuse a některých experimentů se i přímo účastnili. Bylo to dobře připravené pásmo plné zajímavých komentářů i ukázek.

Autoři: Mgr. Hana Weinhauerová (text), Mgr. Michal Smatana (foto)