11. až 17. května 2025 - Projekt Erasmus+ CESTA TAM A ZASE ZPÁTKY

Necelých tisíc pět set kilometrů západně od Mostu leží podobně velké francouzské město La Roche sur Yon a v něm naše partnerská škola Lycée général et technologique Saint François d´Assise. S našimi francouzskými korespondenty a jejich profesory jsme se již setkali dvakrát: jednou u nich a jednou u nás. Není tedy divu, že „třetí mobilita“ byl pojem, který ve vzduchu zvláštně rezonoval.

Úplně nový rozměr ale získal, až když nám paní učitelka Bočanová oznámila, že namísto přepravy vlakem, do Francie poletíme! Ubytováni jsme byli na hotelu kousíček od nádraží. Do školy jsme jezdili autobusem ne déle než deset minut. Zde probíhala veškerá naše práce: od Carnet de voyage (cestovních deníků) přes práci s Quizletem a Instagramem až po vyhodnocování anket a psaní proslovů pro přijetí na radnici v La Roche. I výuky jsme se zúčastnili. Nejzajímavější byly hodiny geopolitiky nebo francouzské literatury. A aby si naše hlavičky odpočinuly, prokládali jsme povinnosti milými exkurzemi spojenými s tématem našeho projektu. Návštěva hradu v Angers a kochání se tapiserií Apokalypsy, prohlídka kláštera Fontevrault, přímořské město Les Sables d´Olonne anebo nám již dobře známé La Roche sur Yon… bylo co objevovat!

Poslední společný večer jsme strávili evaluací a poděkováním všem, kteří nám tyto zážitky zprostředkovali a na projektu se podíleli. Erasmus nám sice skončil, ale semínka opravdových přátelství teprve klíčí. Už je jen na nás nechat je vykvést.

Autoři: Lenka Bleyerová, septima (text), žáci účastnící se projektu, Mgr. Klára Bočanová, Mgr. Veronika Bleyerová (foto)