26. dubna 2016 - LiStOvÁnÍ aneb Knihou k lepší náladě

Touha přiblížit našim žákům literaturu jinak, než je zvykem v hodinách českého jazyka, a zároveň připravit pro školu „něco velkého“ mě na pár hodin připoutala k internetu. Drhlo to, vše mi připadalo nudné a fádní, vše už tu bylo. Ale pak, jako blesk z čistého nebe, přišel nápad. Vzpomněla jsem si na nejmenovanou televizní show, v níž Lukáš Hejlík mluvil o jakémsi LiStOvÁnÍ. Projekt scénického čtení mne nadchl, internetové recenze pěly chvalozpěvy a videa z představení mě přesvědčila, že TO JE ONO! Zbývalo jen divadelní spolek „fešáka z Ordinace“ kontaktovat a dojednat vhodný termín. Vše klaplo a 26. dubna 2016 jsme měli možnost zhlédnout na půdě naší školy první (a pevně věřím, že ne poslední) LiStOvÁnÍ.

Vybraní žáci vyšších ročníků se v rámci předmětu ZSV seznámili s publikací Ekonomie dobra a zla od Tomáše Sedláčka, prima až kvinta pronikly do tajů žánru životopisu prostřednictvím vyprávění o Usainu Boltovi s názvem Můj příběh: 9,58. Výběr se povedl, z herců Lukáše Hejlíka a Alana Novotného jsme během obou představení nespustili oči. Poučili nás, pobavili nás, vykouzlili nám úsměv na tváři, dokázali nám, že čtení je fajn a že se s knihou dá pracovat poutavým a neotřelým způsobem. Myslím si, že jsme všichni ocenili i neformální interakci obou protagonistů s publikem a jejich vstřícnost při závěrečném fotografování.

Takže… LiStOVáNí FOREVER a těšíme se na příště.

PS: Nikdy jsem netušila, že u nás ve škole zvoní tak dlouho.

Autoři: Mgr. Eva Matesová (text), Mgr. Jakub Haviar (foto)