22. února 2018 - Zasedání Zastupitelstva města Mostu aneb prváci se učí demokracii

Ve čtvrtek 22. února se naše třída 1.A společně vydala sledovat jednání mosteckých zastupitelů. Nikomu z nás se tam zprvu nechtělo, ale když jsme vešli do budovy Magistrátu, někteří už se docela těšili. Po zahájení jednání panem primátorem se několik z nás přesunulo do první balkonové řady, aby lépe vidělo na všechny zastupitele. Pečlivě jsme jednání sledovali, celá třída byla potichu a snažili jsme se vstřebat co nejvíce informací.

Exkurze byla zajímavá, měli jsme možnost podívat se, jak vše probíhá, co všechno se řeší, jak a o čem zastupitelé vedou rozpravu a hlasují, a také jsme mohli slyšet projev jednoho občana - odvolaného ředitele mostecké knihovny, což nás zaujalo.

Věříme, že někteří by se tam v budoucnu rádi podívali znovu, buď jako sledující, či jako aktivní občané.

Další postřehy studentů

Myslím si, že kdybych tam chodil častěji, tak bych pochopil více.
Všimla jsem si, že občan v diskuzi před zastupiteli, může hovořit pouze 5 minut.
Zastupitelstvo jednalo celkem hbitě, bez větších připomínek. Vyzvedl bych návrh na odvolání primátora, který neprošel.
Bylo to poučné, ale víckrát už bych tam asi nechtěla.
Jednání bylo zajímavé, nikdo z nás nic takového nikdy neviděl.
Řešily se zde důležité věci jako například nedostatečný podklad pro uvolnění financí na výstavbu rekreačního prostředí okolo jezera Most.
Jednalo se o různých věcech - odvolání, městská mobilita, sponzorské dary. Vždy bylo napínavé hlasování.
Trochu mi vadilo, že se občas slovně napadali nebo odpovídali ironicky, podle mě tím snížili profesionalitu.
Slyšeli jsme mnoho zajímavých návrhů a zkušenou argumentaci jednotlivých zasedajících, kteří se velice aktivně zapojovali do diskuzí a do rozhodování o přijetí návrhů.
Většinu času jsem byla zmatená, jelikož jsem netušila, o čem se hlasuje. Ale líbilo se mi, jak kultivovaně se lidé dokážou hádat.
Myslím, že se většině tato akce líbila a byla nám přínosem.
Doprovázela nás tam paní učitelka Ježková, které tímto děkujeme.

Autoři: Studentky a studenti 1.A (text), Mgr. Jitka Ježková (foto)