21. - 22. března 2018 - Krajské finále mezinárodní matematické soutěže Adama Riese

Ve dnech 21. a 22. března 2018 se na naší škole konalo krajské finále mezinárodní matematické soutěže Adama Riese, kterou naše škola organizuje ve spolupráci se Svazem Adama Riese sídlícím ve městě Annaberg-Buchholz (SRN). Toto krajské kolo mělo určit desítku postupujících žáků Ústeckého kraje do mezinárodního finálového kola soutěže. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 37 žáků prim z víceletých gymnázií Ústeckého kraje a základních škol mosteckého okresu.

Tato soutěž se u našich západních sousedů těší velké vážnosti. Prvního kola se ve spolkových zemích Sasko, Bavorsko a Durynsko účastní více než 1200 žáků. Příklady, které musí žáci řešit, jsou svou povahou a velmi často i odkazy na historické reálie 16. století netypické pro běžnou matematiku probíranou v současném školství.

Program soutěže byl slavnostně zahájen projevy zástupkyně ředitele školy Dr. Ing. Evy Hrdličkové, zástupců Svazu Adama Riese dr. Normana Bitterlicha a Dorit Friedemann a vystoupením pěveckého sboru mosteckého gymnázia SMoG. Vše s přispěním pohotového tlumočení paní Brigity Janovské. Večerní nesoutěžní část programu byla tvořena historicko-matematickým výkladem Adama Riese (dr. Normana Bitterlicha) a řešením matematických úloh a hlavolamů.

Čtvrteční program byl věnován samotné matematické soutěži, vyhodnocení vypracovaných řešení, vyhlášení výsledků a předání cen soutěžícím. Vítězk letošního ročníku Daniel Šafránek obdržel titul Mladý počtář Ústeckého kraje.

Všem soutěžícím děkujeme za účast v dvoudenním programu a za zájem o řešení úloh, deseti postupujícím do závěrečného kola soutěže přejeme hodně štěstí v souboji s velmi silnou konkurencí z řad žáků tří spolkových zemí SRN a v neposlední řadě děkujeme všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu soutěže na všech zúčastněných školách.

Výsledková listina (ve formátu pdf)

Soutěž je organizovaná za podpory:

Autor: Mgr. Michal Smatana