13. dubna 2022 - Exkurze kvinty do Ústí nad Labem – Zdymadla, Vaňovský vodopád, Větruše

13. dubna 2022 se naše třída v doprovodu paní učitelky Bočanové a pana učitele Henzla vydala na exkurzi do Ústí nad Labem. Naším cílem bylo vidět a blíže se seznámit především s Masarykovými zdymadly a Vaňovskými vodopády. Sešli jsme se v 8:10 v hale mosteckého nádraží a jeli vlakem přímo do naší cílové destinace. Itinerář exkurze byl předem znám, a tak si někteří z nás k jednotlivým zastávkám připravili informace, se kterými chtěli spolužáky seznámit. Ihned po příjezdu jsme si povídali o protipovodňových opatřeních, a pak jsme se vydali směrem k městské části zvané Střekov. Po jejím okraji jsme pokračovali ke zdymadlům, jejichž fungování jsme si objasnili a popsali. Následně přišla nejtěžší část dne – stoupání k Vaňovskému vodopádu. Těžce, s několika zastávkami, ale přesto jsme nakonec dorazili na místo. Tam jsme si udělali menší přestávku a trochu si oddychli. Těsně před odchodem jsme si ještě poslechli zajímavosti o vodopádu, opět z úst našich spolužáků. Cesta odtud k Větruši již nebyla ani zdaleka tak náročná. Cestou jsme se smáli a užívali si výhledu. Bludiště, která jsou součástí areálu, jsme bohužel navštívit nestihli, ale výhled na město a řeku jsme si nenechali ujít. Následně jsme sjeli lanovkou dolů. Těsně před odjezdem jsme se v centru města rozešli - někdo na oběd, někdo do obchodů. Zpět jsme se vrátili okolo půl čtvrté odpoledne vyčerpaní a spokojení.

Autorka: Ema Kynclová, kvinta (text), Mgr. Klára Bočanová (foto)