22. října 2018 - STO - Den sedmý

Dneškem jsme vstoupili do druhého týdne projektu STO.

Naše studenty dnes čekaly dvě akce. Od devíti hodin film Jaromíra Polišenského - Swingtime. Námětem tohoto filmu byla tzv. akce KÁMEN. Při této akci agenti Státní bezpečnosti záměrně mystifikovali občany Československé republiky, kteří se pokoušeli o ilegální odchod do zahraniční. Vytvářeli falešné hranice, pohraniční hlídky i výslechové skupiny amerických, německých a francouzských úřadů.

Na tento film následně navazovala přednáška Václavy Jandečkové na stejnojmenné téma. V této části jsme si mohli vyposlechnout několik životních příběhů a to od osob, které byly "akcí KÁMEN" postiženi. Mimo jiné jsme se dozvěděli, kde byly tyto falešné hranice stavěny i jak probíhal jejich přesun. Zjistili jsme také, že ani ve spisech Stb neexistují prakticky žádné záznamy o této akci, jelikož byla utajována v tom nejpřísnějším režimu. Tato přednáška byla mezi studenty ohodnocena, jako jedna z nejlepších.

Jak je již tradicí, natočili jsme i rozhovor, který rozhodně stojí za zhlédnutí.

Autoři: Dominik Síbr, 2.B (text+foto), realizační tým videa - viz titulky v závěru