12. února 2016 - 100 let teorie relativity Alberta Einsteina

Načasování přednášky nemohlo vyjít lépe. Datum 12. února, na kdy byl profesor Kulhánek pozván, aby přednášel na námi vybrané téma - 100 let teorie relativity Alberta Einsteina, následovalo hned po dni, kdy byl na mimořádné konferenci oznámen objev gravitačních vln. Právě před sto lety tyto gravitační vlny Albert Einstein předpověděl. Až toto století přineslo taková technická zařízení, která byla schopna gravitační vlny zachytit. Co bylo zdrojem těchto vln, nám vysvětlil v poutavé přednášce profesor Kulhánek, známý astrofyzik a popularizátor vědy, který téma přednášky nasměroval k právě zveřejněnému objevu. Ohlasy na přednášku, kde byly ty nejsložitější jevy osvětlovány formou stravitelnou pro všechny přítomné, byly velmi příznivé. Následné dotazy studentů svědčily o tom, že máme velmi zvídavé studenty a že poslouchali se zřejmým porozuměním. Všichni doufáme, že nás pan profesor za nějaký čas zase potěší další přednáškou třeba na téma kvantové teorie nebo plazmatu. Nebo nás bude zrovna zajímat temná hmota a energie? Uvidíme. V každém případě jsme strávili dvě velmi příjemné hodiny nad tématem, které právě hýbe vědeckým světem.

Autoři: Mgr. Ivana Hotová (text), Mgr. Michal Smatana (foto)