7. listopadu 2016 - Mládeži nepřístupné myšlení?

V pondělí 7. listopadu 2016 se vybraní žáci vydali do Prahy, aby v rámci programu Dnů otevřených dveří Filosofického ústavu AV ČR vyslechli přednášku nazvanou Mládeži nepřístupné myšlení? Proč Židé ve středověku (ne)měli rádi filozofii.

Přednášku si připravil PhDr. Milan Žonca, Ph.D., který působí v Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení Filosofického ústavu AV ČR.

Seznámili jsme se trochu blíže s jednou kapitolou evropských dějin, kdy od 8. století křesťanští panovníci na severu Španělska ochotně přijímali Židy, protože Židé pro ně představovali silný hospodářský potenciál. Židovští imigranti se navíc stávali vhodným nástrojem ke kolonizaci vylidněných oblastí, ale významným přínosem byla také židovská kultura, protože Židé si z muslimského jihu přinesli velké množství znalostí. Pro evropskou kulturu měla význam spolupráce mezi Židy a křesťanskými duchovními při překladatelské činnosti – Židé překládali odborné muslimské knihy z oboru astronomie, medicíny, matematiky či filosofie z arabštiny do katalánštiny a křesťanští duchovní pak z katalánštiny do latiny.

Dozvěděli jsme se také nové informace o významném židovském mysliteli Maimonidovi (Moše ben Majmon), který žil na přelomu 12. a 13. století, a jeho přelomovém díle nazvaném Průvodce zbloudilých či Průvodce tápajících (More nevuchim, kolem r. 1190). Jedná se o filosofické dílo původně psané v arabštině, v něm završil spojení aristotelské filosofie a biblického výkladu světa.

Autorka: Mgr. Iveta Macánová