25. října 2016 - Hodina moderní chemie

V pátek 25. listopadu 2016 přijeli zpestřit výuku chemie studenti Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze s cílem ukázat žákům prvních ročníků chemii z přitažlivější stránky, než ji znají.

Hodina byla rozdělena do tří částí. Začátek byl zaměřen na chemii barev. Byl předveden chemický semafor, tedy reakce, kdy podle přísunu kyslíku mění roztok barvu ze žluté na zelenou a červenou jako světla na křižovatce. Chemici také vykouzlili různobarevné plameny a velmi efektní pokus s nitrocelulozou či se střelným prachem.

Druhá část byla věnována zajímavým vlastnostem pevnému oxidu uhličitému tzv. suchému ledu.

V závěrečné části probíhaly pokusy s kapalným dusíkem, které vyvrcholily výrobou zmrzliny. Na níž si všichni účastnici velmi pochutnali.

Hodina moderní chemie byla interaktivním a kontaktním programem. Žáci tak byli podněcováni k diskuzi a některých experimentů se i přímo účastnili. Opravdu výborně připravené pásmo plné zajímavých komentářů i ukázek.

Autorky: RNDr. Hana Weinhauerová (text), Monika Jeníčková, 3.A (foto)