21. prosince 2017 - 4.C a 3.B v Seiffenu

Ve čtvrtek 21. prosince se žáci 4.C a 3.B vydali do malebného městečka Seiffen v Německu, aby se naladili na vánoční atmosféru. Sraz byl před devátou hodinou ráno u Sportovní haly a přesně v devět hodin vyjel autobus z Mostu.

Seiffen se nachází v Krušných horách, těsně za českými hranicemi. Městečko je známé hlavně díky svému tradičnímu řezbářství.

V rámci Krušnohoří je Seiffen centrálním místem výroby dřevěných hraček, díky čemuž bývá tato oblast nazývána "hračkářským trojúhelníkem". Výroba lidových produktů probíhá především v menších dílnách či rodinných a řemeslných podnicích. Některé podniky čítají ale až několik desítek zaměstnanců, jako např. podnik "Erzgebirgische Volkskunst Richard Glässer GmbH Seiffen", zaměstnávající na 100 lidí. Právě tuto manufakturu žáci navštívili a mohli vidět, jak se hračky vyráběji a ručně malují.

Produkce a prodej tradičních výrobků výrazně určují i vzhled obce. Podél hlavní ulice jsou všude k nalezení početné ukázkové dílny s obchůdky, kde nalezneme dřevěné hračky, svícny, betlémy a vánoční kolotoče. Nechyběly tu ani tradiční stánky s občerstvením, téměř každý z nás ochutnal typický "Bratwurst"s hořčicí či kečupem.

"Městečko hraček" se nám líbilo, i když kouzlo vánoční atmosféry poněkud pokazil déšť, který nás tady celou dobu provázel.

Autoři: Michaela Perglová, 4.C (text), PhDr. Eva Javůrková (foto)